Strony

czwartek, 19 grudnia 2019

Wigilijna zupa migdałowa

Dziś przedstawiam przepis na pyszną zupę migdałową. Zupę tę robiłam pierwszy raz w życiu i od razu podbiła kubki smakowe moje i moich domowników. Zupa migdałowa to doskonała propozycja na wigilijny stół. Podałam ją z chrupiącym groszkiem ptysiowym firmy Brześć.




SKŁADNIKI:
700 ml mleka,
150g migdałów,
1,5 łyżki cukru waniliowego,
1 łyżka masła,
1 torebka ryżu,
szczypta soli,
4 łyżki płatków migdałowych,
1 szklanka groszków ptysiowych "Brześć"

PRZYGOTOWANIE:
1. Migdały mielę na mąkę. Ryż gotuję według przepisu zamieszczonego na opakowaniu. 
2. Mleko gotuję razem z cukrem waniliowym i solą. Dodaje zmielone migdały oraz masło. Mieszam i gotuję na małym ogniu około 15 minut. Następnie dodaję ryż. Razem gotuję jeszcze przez 5 minut.
3. Płatki migdałowe prażę na suchej patelni. Przygotowaną zupę wylewam na talerz. Po wierzchu posypuję płatkami migdałowymi i groszkiem ptysiowym.

Do przygotowania zupy wykorzystałam pyszny groszek ptysiowy firmy Brześć. Firma cukiernicza Brześć oferuje szeroki wybór: słomek ptysiowych, ciastek, babek i ciast drożdżowych. Produkty firmy Brześć są wypiekane według starych sprawdzonych przepisów. Ich smak przypomina nam smaki dzieciństwa. Słodkości oferowane przez firmę Brześć mogą być doskonałym deserem do kawy lub herbaty. Produkty firmy Brześć podbiły moje kubki smakowe. Ciasteczka są bardzo kruche i smaczne. Na stałe zagoszczą w moim domu. Z czystym sercem polecam te produkty i zachęcam do ich zakupu. 



środa, 13 listopada 2019

Kruchy filet z kurczaka duszony z warzywami

Na dzisiejszy obiad proponuję pyszny filet z kurczaka duszony z warzywami. Jest szybki i łatwy do przygotowania. Każdemu będzie smakował. 



SKŁADNIKI:
3 pojedyncze filety z piersi kurczaka,
1 marchewka,
1 cebula
½ brokuła,
1 łyżeczka papryki słodkiej mielonej,
1 łyżeczka mąki,
1,5 szklanki wody,
3 łyżki oliwy,
sól,
pieprz.

PRZYGOTOWANIE:
1. Filety z piersi kurczaka rozbijam lekko tłuczkiem. Oprószam z dwóch stron papryką mieloną.
2. Cebulę kroję w kostkę. Do garnka wlewam oliwę i wrzucam cebulę. Układam mięso i smażę po 3 minuty z każdej strony. Wodę mieszam razem z mąką. Wlewam do mięsa. Gotuję na małym ogniu około 30 minut.
3. Marchewkę ścieram na tartce o dużych oczkach. Brokuła dzielę na małe różyczki. Warzywa dodaję do mięsa. Wszystko razem duszę jeszcze około 15 minut. Potrawę doprawiam do smaku solą oraz pieprzem.

wtorek, 17 września 2019

Ptasie mleczko z owocami i galaretką

We wtorkowy wieczór zapraszam na lekkie ciasto z owocami i galaretką. Ciasto ucieszy podniebienie niejednego smakosza. Warto je przygotować.


SKŁADNIKI:
Biszkopt:
2 jajka,
½ szklanki cukru,
3 łyżki oleju,
2/3 szklanki mąki tortowej,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
1 łyżeczka octu,
Ptasie mleczko:
400ml mleczka zagęszczonego niesłodzonego,
1 opakowanie galaretki truskawkowej,
1 opakowanie galaretki agrestowej,
Dodatkowo:
200g borówek,
1 nektarynka,
1 opakowanie galaretki truskawkowej.

PRZYGOTOWANIE:
1. Biszkopt: Białka ubijam na sztywną pianę. Nie przerywając ubijania dodaję kolejno cukier, żółtka, olej, mąkę, ocet oraz proszek do pieczenia. Ciasto przelewam na tortownicę o średnicy 24cm, wyłożoną papierem do pieczenia. Piekę około 25 minut w temperaturze 175 stopni.
2. Ptasie mleczko: Galaretkę truskawkową rozpuszczam w ½ szklanki wrzącej wody. Studzę. Połowę mleczka zagęszczonego miksuję razem z tężejącą galaretką. Masę wykładam na biszkopt i wyrównuję. Galaretkę agrestową także rozpuszczam w ½ szklanki wrzątku i postępuję tak samo, jak w przypadku czerwonej galaretki. Masę wykładam na ciasto i wyrównuję.
3. Galaretkę truskawkową rozpuszczam w 1,5 szklanki wrzącej wody. Odstawiam do przestudzenia. Nektarynkę kroję w kostkę. Borówki i pokrojoną nektarynkę układam na wierzchu ciasta. Owoce zalewam tężejącą galaretką. Ciasto wstawiam do lodówki.

sobota, 24 sierpnia 2019

Deser Jabłkowa Mgiełka

W sobotnie popołudnie prezentuję przepis na pyszny deser z musem jabłkowym, bitą śmietaną i słomką ptysiową. Deser jest bardzo lekki i orzeźwiający. Ucieszy podniebienie nawet najbardziej wybrednego smakosza.





SKŁADNIKI:
10 sztuk herbatników,
50g masła,
2 jabłka,
100ml wody,
1 opakowanie galaretki agrestowej,
200ml śmietany 36%,
1 łyżka cukru pudru,
5 kostek gorzkiej czekolady,
gruszka i listki mięty do dekoracji.

PRZYGOTOWANIE:
1. Herbatniki kruszę w pył. Miękkie masło ucieram. Dodaję pokruszone herbatniki i razem ucieram. Przygotowaną masę wykładam na płaski talerz i formuję okrąg. Wstawiam na 30 minut do lodówki,
2. Jabłka obieram i ścieram na tarce o dużych otworach. Przekładam do garnka. Wlewam wodę i duszę około 10 minut. Następnie wsypuję galaretkę i dokładnie mieszam. Masę wykładam na płaski talerz wyłożony folią. Odstawiam do stężenia. W stężonej masie jabłkowej wykrawam foremką w kształcie koła okrąg. Wykrojoną masę układam na spodzie z herbatników.
3. Schłodzoną śmietanę ubijam na sztywno razem z cukrem pudrem. Masę wykładam na wierzch deseru.
4. Na masie śmietanowej układam słomki ptysiowe. Czekoladę siekam drobno nożem. Czekoladą posypuję wierzch deseru. Deser dekoruję liskami mięty i plasterkami gruszki.

Do przygotowania deseru wykorzystałam słomkę ptysiową, którą otrzymałam od firmy Brześć. Firma cukiernicza Brześć oferuje szeroki wybór: słomek ptysiowych, ciastek, babek i ciast drożdżowych. Produkty firmy Brześć są wypiekane według starych sprawdzonych przepisów. Ich smak przypomina nam smaki dzieciństwa. Słodkości oferowane przez firmę Brześć mogą być doskonałym deserem do kawy lub herbaty. Produkty firmy Brześć podbiły moje kubki smakowe. Ciasteczka są bardzo kruche i smaczne. Na stałe zagoszczą w moim domu. Z czystym sercem polecam te produkty i zachęcam do ich zakupu. 





wtorek, 20 sierpnia 2019

Sałatka z porem, kurczakiem i selerem konserwowym

Dzisiaj przedstawiam przepis na pyszną sałatkę warzywną z kurczakiem. Sałatka ta to doskonała przekąska na każdą domową imprezę. Bardzo szybko i łatwo się ją przygotowuje.



SKŁADNIKI:
1 pojedynczy filet z piersi kurczaka,
1 por,
1 puszka groszku konserwowego,
1 słoik selera konserwowego wiórki,
4 jajka,
4 łyżki majonezu,
oliwa,
sól,
pieprz.

PRZYGOTOWANIE:
1. Filet z piersi kurczaka kroję w małą kostkę. Na oliwie smażę kurczaka przez około 15 minut. Oprószam solą i pieprzem. Pora kroję w plasterki. Wrzucam do osolonego wrzątku i parzę 5 minut. Następnie odcedzam i studzę. Jajka gotuję na twardo, obieram i kroję w kostkę. Selera oraz groszek odsączam z zalewy.
2. Wszystkie przygotowane składniki sałatki przekładam do salaterki. Dodaję majonez oraz sól i pieprz do smaku. Dokładnie mieszam wszystkie składniki. Gotową sałatkę wykładam na talerz.

wtorek, 13 sierpnia 2019

Owocowa Eksplozja

W piękne wtorkowe popołudnie zapraszam na pyszne ciasto biszkoptowe z nektarynkami i galaretką. Ciasto bardzo szybko i łatwo się przygotowuje. Jest doskonałe na każdą okazję.




SKŁADNIKI:
Biszkopt jasny:
3 jajka,
½ szklanki cukru,
4 łyżki oleju,
1 szklanka mąki,
½ łyżki proszku do pieczenia,
½ łyżki octu,
Biszkopt ciemny:
3 jajka,
½ szklanki cukru,
4 łyżki oleju,
¾ szklanki mąki,
½ łyżki proszku do pieczenia,
½ łyżki octu,
1,5 łyżki kakao,
Masa budyniowa:
500 ml mleka,
2 opakowania budyniu waniliowego,
1 opakowanie cukru waniliowego,
200g masła,
3 łyżki cukru pudru,
Dodatkowo:
4 duże nektaryny,
3 opakowania galaretki brzoskwiniowej,

PRZYGOTOWANIE:
1. Biszkopt jasny: Białka ubijam na sztywną pianę. Nie przerywając ubijania dodaję żółtka oraz cukier. Następnie dodaję olej, mąkę, ocet i proszek do pieczenia. Masę przelewam na blaszkę o wymiarach 24cmx 35cm, wyłożoną papierem do pieczenia. Biszkopt piekę około 20 minut w temperaturze 170 stopni.
2. Biszkopt ciemny: Białka ubijam na sztywno. Nadal ubijając dodaję kolejno cukier, żółtka, olej, ocet, mąkę, kakao oraz proszek do pieczenia. Ciasto przelewam na blaszkę, wyłożoną papierem do pieczenia. Piekę około 20 minut w temperaturze 170 stopni.
3. Masa budyniowa: Z mleka odlewam ½ szklanki. Pozostałe mleko gotuję razem z cukrem waniliowym. W odlanym mleku mieszam budynie. Masę wlewam do gotującego się mleka. Mieszam i gotuję przez 2 minuty. Budyń odstawiam do przestudzenia. Miękkie masło ucieram razem z cukrem pudrem na puszystą masę. Dodaję budyń i razem ucieram. 
4. Na biszkopt ciemny wykładam masę budyniową. Wyrównuję. Masę przykrywam biszkoptem jasnym. Nektarynki kroję w kostkę. Owoce układam na wierzchu ciasta. Galaretki rozpuszczam w 1 litrze wrzącej wody. Studzę. Tężejącą galaretką zalewam owoce na cieście. Gotowe ciasto wstawiam do lodówki.

wtorek, 30 lipca 2019

Tort sernikowy z bezą i owocami

We wtorkowe popołudnie zapraszam na pyszny tort będący połączeniem sernika, bezy, masy serowo- śmietanowej oraz owoców. Tort jest bardzo kremowy i rozpływa się w ustach. Warto go przygotować.



SKŁADNIKI:
Sernik:
3 jajka,
3/4 szklanki cukru,
1 opakowanie cukru waniliowego,
½ opakowania budyniu waniliowego,
 700 g twarogu sernikowego z Mascarpone President,
Beza:
3 białka,
½ szklanki cukru pudru,
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej,
50g płatków migdałowych,
Masa serowa:
400ml śmietany 30%,
2 śmietan fixy,
4 łyżki cukru pudru,
5 łyżek twarogu sernikowego z Mascarpone President,
Dodatkowo:
500g dowolnych owoców (np. borówki, truskawki. winogrona),
kolorowe wiórki kokosowe.

PRZYGOTOWANIE:
1. Jajka ubijam razem z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę. Dodaję twaróg sernikowy oraz budyń. Ucieram. Masę serową wylewam na tortownicę o średnicy 24cm, wyłożoną papierem do pieczenia. Sernik piekę około godziny w temperaturze 175 stopni.
2. Baza: Białka ubijam na sztywno. Dodaję cukier puder i mąkę ziemniaczaną. Razem ubijam. Pianę wykładam na tortownicę wyłożoną papierem do pieczenia. Posypuję płatkami migdałowymi. Bezę piekę około godziny w temperaturze 140 stopni. Z upieczonej bezy i sernika delikatnie zdejmuję papier.
3. Masa: Schłodzoną śmietanę ubijam na sztywno razem z cukrem pudrem i śmietan fixem. Dodaję twaróg i wszystko razem ubijam.
4. Połowę przygotowanej masy wykładam na upieczony sernik. Na masie układam owoce. Przykrywam bezą. Boki obsypuję kolorowymi wiórkami kokosowymi. Pozostałą masą dekoruję wierzch ciasta. Tort dodatkowo dekoruję ulubionymi owocami.


Tajemnice doskonałego sernika

czwartek, 11 lipca 2019

Drożdżowe rogale z jagodami

Sezon jagodowy w pełni. Korzystajmy z okazji, że w lasach jest pełno tych pysznych owoców i przygotowujmy  z nich pyszne ciasta i desery. Na jutrzejsze śniadanie polecam pyszne drożdżowe rogaliki z jagodami. Są miękkie i puszyste. Doskonale smakują ze szklanką świeżego mleka.



SKŁADNIKI:

¾ szklanki mleka,
30g drożdży,
1,5 łyżki cukru,
1 jajko,
1 żółtko,
50g masła,
400g mąki,
szczypta soli,
300g jagód świeżych lub mrożonych,
jajko do posmarowania,
cukier waniliowy do posypania.

PRZYGOTOWANIE:
1. W ciepłym mleku rozpuszczam drożdże oraz cukier. Odstawiam na 10 minut do wyrośnięcia. Mąkę przesiewam do miski. Wlewam rozczyn. Dodaję jajko, żółtko, sól oraz rozpuszczone masło. Mieszam. Stopniowo przesiewam mąkę. Wyrabiam ciasto. Odstawiam na 30 minut do wyrośnięcia.
2. Wyrośnięte ciasto wykładam na stolnicę. Rozwałkowuję tworząc okrąg. Ciasto kroję na trójkąty. Na każdy kawałek ciasta kładę porcję jagód. Ciasto zwijam tworząc rogaliki. Rogale układam na blaszce. Smaruję rozkłóconym jajkiem i posypuję cukrem waniliowym. Piekę około 30 minut w temperaturze 170 stopni.

niedziela, 30 czerwca 2019

"Przetwory z pomysłem"

Dzisiaj chciałabym zaprezentować Czytelnikom mojego bloga książkę autorstwa Patrycji Machałek pt." Przetwory z pomysłem". Premiera książki odbędzie się już 3 lipca.


W naszych ogrodach i na targowiskach pełno jest teraz przeróżnych owoców i warzyw. W książce "Przetwory z pomysłem" Pani Patrycja pokazuje nam w jaki sposób przetworzyć te dobra natury, aby cieszyć się ich smakiem przez całą zimę. Własnoręcznie wykonane przetwory to skarby każdej spiżarni. W książce Pani Patrycji znajdziemy wiele cennych przepisów na przetwory owocowe i warzywne. Autorka książki pokazuje nam jak przygotować: domowe dżemy, konfitury, marmolady, powidła, galaretki, przeciery, frużeliny, syropy, kompoty, nalewki, sosy i przeciery warzywne, solonki, marynowane warzywa, domowy ocet i kiszonki. Każdy rozdział książki poprzedzony jest wstępem przedstawiającym historię powstawania danej grupy przetworów.


Przepisy w książce "Przetwory z pomysłem" są bardzo dokładnie opisane i zilustrowane. Autorka udziela wiele cennych rad i wskazówek. Każdy znajdzie w książce to co go interesuje. Przy końcu książki autorka prezentuje nam owocowo- warzywane kalendarium bardzo pomocne przy planowaniu prac związanych z przetwarzaniem owoców i warzyw.


Książka "Przetwory z pomysłem" bardzo przykuła moja uwagę. Wiele przepisów wykorzystam do przygotowania przetworów z warzyw i owoców ze swojego ogrodu. Dzięki Pani Patrycji moja spiżarnia wzbogaci się w nowe przetwory, których smakiem będę cieszyła się przez cały rok. Zachęcam do kupienia książki, bo naprawdę warto.

niedziela, 23 czerwca 2019

Kolorowe leczo

Na jutrzejszy obiad polecam pyszne kolorowe leczo warzywne. Potrawa jest bardzo szybka i łatwa do przygotowania. Cieszy zarówno oko jak i podniebienie.



SKŁADNIKI:
3 sztuki kolorowej papryki (czerwonej, żółtej, pomarańczowej),
1 cukinia,
1 ogórek,
1 cebula,
4 pomidory,
300g kiełbasy cienkiej,
6 łyżek oliwy,
sól,
pieprz,
oregano.

PRZYGOTOWANIE:
1. Paprykę oczyszczam z gniazd nasiennych i kroję w paski. Ogórka i cebulę obieram. Cukinię oraz ogórka kroję w półplasterki. Pomidory kroję w większą kostkę. Kiełbasę kroję w półplasterki. Cebulę kroję w kostkę.
2. Kiełbasę razem z cebulą podsmażam na oliwie. Dodaję cukinię, ogórka i paprykę. Smażę około 10 minut. Następnie dodaję pomidory. Mieszam i duszę kolejne 10 minut. Potrawę doprawiam do smaku oregano, solą oraz pieprzem. Podaję z pieczywem.

wtorek, 18 czerwca 2019

"PO PROSTU PYCHA"

Już jutro 19 czerwca premiera książki kucharskiej "Po prostu pycha" autorstwa Joanny Małagowskiej, prowadzącej bloga poprostupycha.pl.


W książce Pani Joanny znajdziemy zbiór kilkudziesięciu wspaniałych przepisów podzielonych na osiem działów:
- Śniadania,
- Zupy,
- Dania Główne,
- Naleśniki,
- Sałatki,
- Słodkości tradycyjne,
- Słodkości w wersji FIT,
- Przekąski.


Dzięki różnorodności przepisów w  książce "Po prostu pycha" każdy znajdzie coś dla siebie. Znajdziemy tam przepisy zarówno dla małych, jak i dużych smakoszy. Każdy przepis jest dokładnie opisany i zilustrowany. Receptury nie zbyt skomplikowane. Nie trzeba być mistrzem gotowania, aby móc przygotować te pyszne potrawy. Pani Joanna w swoich potrawach wykorzystuje tylko składniki ogólnodostępne, które można kupić w każdym sklepie. Przepisy z książki nie wymagają dużego  nakładu czasu, w kilka chwil możemy przygotować zarówno śniadanie, obiad, jak i kolację.

Książka "Po prostu pycha" bardzo mnie zaciekawiła. Z pewnością stanie się inspiracją do przygotowania wielu fajnych przepisów. Gwarantuję, że kto ją kupi to nie pożałuje. Książka zajmie szczególne miejsce w naszej kuchni.

środa, 12 czerwca 2019

Orzeźwiający Bananowiec

Na dworze upał, żar leje się z nieba, a ja zapraszam na orzeźwiające ciasto bananowe. Bananowiec doskonale ochłodzi nas w upalne dni. Zapewniam, że kto je upiecze to nie pożałuje, bo ciasto jest przepyszne.


SKŁADNIKI:
Biszkopt:
6 jajek,
1,5 szklanki cukru,
2 szklanki mąki tortowej,
8 łyżek oleju,
1 łyżka proszku do pieczenia,
1 łyżka octu,
Masa bananowa:
½ litra mleka,
2 opakowania budyniu bananowego,
150g masła,
4 łyżki cukru pudru,
Dodatkowo:
6 bananów,
3 opakowania galaretki bananowej,

PRZYGOTOWANIE:
1. Biszkopt: Żółtka oddzielam od białek. Białka ubijam na sztywną pianę. Stopniowo dodaję żółtka oraz cukier. Następnie do ciasta dodaję olej, mąkę tortową oraz ocet i proszek do pieczenia. Masę przelewam na blaszkę o wym. 25cm x 35cm, wyłożoną papierem do pieczenia. Biszkopt piekę około 40 minut w temperaturze 170 stopni. Po przestudzeniu przekrawam na dwa równe blaty.
2. Masa bananowa: Z mleka odlewam 150ml. Pozostałe mleko gotuję. W odlanym mleku mieszam proszek budyniowy. Masę wlewam na gotujące się mleko. Mieszam i gotuję około 2 minut. Budyń odstawiam do przestudzenia. Masło razem z cukrem pudrem ucieram na puszystą masę. Dodaje budyń i razem ucieram. Połową masy przekładam biszkopty. Drugą połowę wykładam na wierzchu ciasta.
3. Galaretki rozpuszczam w litrze wrzątku. Studzę. Banany obieram i kroję w grubsze plasterki. Układam na masie bananowej. Owoce zalewam tężejącą galaretką. Ciasto wstawiam do lodówki.  

środa, 29 maja 2019

Tort Truskawkowy Obłoczek

Sezon truskawkowy w pełni, dlatego też zapraszam na lekki tort śmietanowo- truskawkowy. Tort wspaniale wygląda i smakuje. Ucieszy podniebienie niejednego smakosza.



SKŁADNIKI:
Biszkopt:
5 jajek,
¾ szklanki cukru,
1 ½ szklanki mąki,
6 łyżek oleju,
1 łyżka octu,
½ łyżki proszku do pieczenia,
Masa truskawkowa:
300 ml śmietany 30%,
150g serka mascarpone,
1 śmietan fix,
2 łyżki cukru pudru,
1 opakowanie galaretki truskawkowej,
200g truskawek,
Masa śmietanowo -trukawkowa:
300 ml śmietany 30%,
1 śmietan fix,
2 łyżki cukru pudru,
1 opakowanie galaretki truskawkowej,
Dodatkowo:
300g truskawek,
kolorowa posypka do dekoracji,

PRZYGOTOWANIE:
1. Biszkopt: Białka ubijam na sztywną pianę. Nie przerywając ubijania dodaję żółtka oraz cukier. Następnie dodaję olej, mąkę, ocet oraz proszek do pieczenia. Ciasto przelewam na kwadratową blaszkę o boku 25cm, lub formę w kształcie serca wyłożoną papierem do pieczenia. Piekę około 40 minut w temperaturze 170 stopni. Z ciasta upieczonego na kwadratowej formie wycinam kształt serca. Biszkopt przekrawam na dwa równe blaty.
2. Masa truskawkowa: Truskawki kroję w kosteczkę. Galaretkę rozpuszczam na 1 szklance wrzątku. Studzę. Schłodzoną śmietanę ubijam na sztywno z cukrem pudrem i śmietan fixem. Dodaję serek mascaropne. Mieszam. Następnie do masy dodaję truskawki i tężejącą galaretkę. Miksuję. Masę wykładam na jeden blat biszkoptu. Wyrównuję i przykrywam drugim blatem.
3. Masa śmietanowo- truskawkowa: Schłodzoną śmietanę ubijam na sztywno. Dodaję cukier i śmietan fix. Mieszam. Na końcu wlewam tężejącą galaretkę rozpuszczoną w szklance wody. Masą smaruję wierzch tortu oraz dekoruję brzegi. Dodatkowo tort dekoruję świeżymi truskawkami i kolorową posypką.  

niedziela, 5 maja 2019

Sałatka z kurczakiem, porem i pestkami dyni

W niedzielne popołudnie zapraszam na pyszna sałatkę warzywną z kurczakiem i pestkami dyni. To doskonała przekąska na każdą domową imprezę. Nikt jej się nie oprze.



SKŁADNIKI:

1 por,
1 pojedynczy filet z piersi kurczaka,
1 słoik selera konserwowego,
1 puszka kukurydzy konserwowej,
3 łyżki pestek dyni bez łupiny,
4 jajka,
oliwa,
sól,
pieprz,
mielona słodka papryka.

PRZYGOTOWANIE:
1. Filet z piersi kurczaka kroję w małą kostkę. Na oliwie smażę mięso przez około 10 minut. Oprószam solą, pieprzem i mieloną papryką. Pora kroję w plasterki. Wrzucam do osolonego wrzątku i parzę 10 minut pod przykryciem. Następnie odcedzam i studzę. Pestki dyni prażę na suchej patelni.
2. Seler oraz kukurydzę konserwową odsączam z zalewy. Jajka gotuję na twardo, obieram i kroję w kostkę.
3. Wszystkie przygotowane składniki przekładam do miseczki. Dodaję majonez oraz sól i pieprz do smaku. Dokładnie mieszam. Przygotowaną sałatkę wykładam na talerz.

poniedziałek, 8 kwietnia 2019

Jajka podane na sałatce z marynowanych warzyw

Jeśli nie macie pomysłu, w jaki sposób podać jajka na wielkanocne śniadanie, to polecam podać je z pyszną sałatką z marynowanych warzyw. W bardzo ławy i szybki sposób się ją przygotowuje. Jajka podane w takiej wersji będą smakować całej rodzinie. Potrawa doskonale komponuje się z napojem pomarańcza- brzoskwinia Hortex. 



SKŁADNIKI:
4 jajka,
4 ogórki konserwowe,
po 2 strąki papryki marynowanej żółtej i czerwonej,
10 sztuk pieczarek marynowanych,
1 cebula,
2 łyżki majonezu,
koperek,
sól,
pieprz,
Dodatkowo:
napój pomarańcza- brzoskwinia Hortex

PRZYGOTOWANIE:
1. Ogórki, paprykę oraz pieczarki odsączam z zalewy i kroję w małą kosteczkę. Cebulę obieram i kroję w kostkę. Przygotowane warzywa przekładam do salaterki. Dodaję majonez oraz sól i pieprz do smaku. Mieszam. Przygotowaną sałatkę wykładam na talerz.
2. Jajka gotuję na twardo, obieram i przekrawam na pół. Układam na sałatce. Całość posypuję posiekanym koperkiem.


                                                               Wiosenny konkurs od Matki Natury

niedziela, 7 kwietnia 2019

Gulasz meksykański

Na jutrzejszy obiad polecam pyszny gulasz mięso- warzywny. Potrawa jest bardzo łatwa do przygotowania. Doskonale smakuje z kromką świeżego pieczywa.


SKŁADNIKI:
800g karkówki wieprzowej,
1 cebula,
200g pieczarek,
1 czerwona papryka,
300g mrożonej mieszanki meksykańskiej Hortex,
1,5 litra wody,
1 łyżka mąki,
1 łyżeczka papryki słodkiej mielonej,
1 łyżeczka papryki ostrej mielonej,
2 liście laurowe,
3 ziarna ziela angielskiego,
1 łyżeczka kminku,
1 łyżeczka majeranku,
1 łyżka koncentratu pomidorowego,
oliwa,
sól,
pieprz.

PRZYGOTOWANIE:
1. Karkówkę kroję w kostkę. Cebulę obieram i kroję w małą kosteczkę. Na oliwie podsmażam mięso razem z cebulą. Dodaję mąkę i papryki mielone. Mieszam. Mięso zalewam wodą. Dodaję liście laurowe, ziele angielskie i kminek. Gotuję około godziny.
2. Pieczarki kroję w półplasterki i podsmażam na oliwie. Dodaję do gulaszu. Paprykę kroję w kostkę. Dodaję do mięsa razem z mieszanką meksykańską. Gotuję około 20 minut. Następnie dodaję koncentrat pomidorowy. Razem gotuję przez około 10 minut. Gulasz doprawiam do smaku solą, pieprzem i majerankiem.

Do przygotowania potrawy wykorzystałam mieszankę meksykańską Hortex, która nadała mojej potrawie smaku i pięknego koloru.  Bardzo często używam w kuchni mrożonych warzyw i owoców firmy Hortex. Można w szybki sposób przygotować z nich pyszny obiad czy deser. Są gotowe do użycia, nie wymagają obierania i krojenia. Fimra Hortex ma bardzo szeroki wybór asortymentu, każdy znajdzie coś dla siebie. Nawet zimową porą możemy poczuć smak letnich warzyw i owoców. 

                                                              Wiosenny konkurs od Matki Natury

czwartek, 4 kwietnia 2019

Babka kakaowa z dżemem przełożona kremem malinowym

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkiej Nocy. Na świątecznym stole nie może zabraknąć świątecznej babki. Dziś prezentuję przepis na babkę kakaową przełożoną pysznym kremem malinowym i polaną białą czekoladą. Babka wybornie smakuje z nektarem z czarnej porzeczki Hortex. Warto przygotować ją na nadchodzące święta.



SKŁADNIKI:
Ciasto:
250g masła,
150g cukru,
4 jajka,
2 szklanki mąki pszennej,
2 łyżeczki sody oczyszczonej,
½ szklanki mleka,
1,5 łyżki kakao,
2 łyżki dżemu z czarnej porzeczki,
Krem malinowy:
300g malin świeżych lub mrożonych,
½ szklanki wody,
2 opakowania galaretki malinowej,
300 ml śmietany 30%,
Dodatkowo:
1 tabliczka białej czekolady,
1 łyżka mleka,
czekoladowe jajka do dekoracji,
Nektar z czarnej porzeczki Hortex. 

PRZYGOTOWANIE:
1. Ciasto: Masło razem z cukrem i żółtkami ucieram na puszystą masę. Następnie wlewam mleko oraz dodaję mąkę wymieszaną z kakao i sodą oczyszczoną. Na końcu do masy dodaję dżem porzeczkowy oraz ubitą na sztywno pianę z białek. Mieszam. Ciasto przekładam do natłuszczonej i wysypanej bułka tartą formy na babkę. Piekę około godziny w temperaturze 170 stopni. Po przestudzeniu babkę przekrawam na trzy blaty.
2. Krem malinowy: Maliny miksuję blenderem na jednolity mus. Przelewam do garnka, wlewam wodę i doprowadzam do wrzenia. Wsypuję galaretki malinowe. Mieszam. Odstawiam do przestudzenia. Schłodzoną śmietanę ubijam na sztywno. Dodaję tężejącą galaretkę i miksuję. Kremem przekładam upieczoną babkę.
3. Czekoladę łamię na kostki i rozpuszczam nad kąpielą wodną. Dodaję mleko i mieszam do uzyskania jednolitej masy. Czekoladą polewam wierzch babki. Ciasto dekoruję czekoladowymi jajeczkami.


                                                                  Wiosenny konkurs od Matki Natury

czwartek, 28 marca 2019

Pasja serowo- orzechowa

Za oknami pochmurno. Pogoda przypomina bardziej jesienną niż wiosenną. Na poprawę humoru warto wypić filiżankę aromatycznej kawy i zjeść kawałek pysznego ciasta. Dziś przedstawiam przepis na pyszne ciasto serowo- orzechowe przełożone kremem budyniowym. Zapewniam, że warto poświęcić trochę czasu i przygotować to pyszne ciasto.


SKŁADNIKI:
Ciasto orzechowe:
5 jajek,
¾ szklanki mąki pszennej,
1,5 łyżki mąki ziemniaczanej,
¾ szklanki cukru,
100 ml oleju,
1 szklanka zmielonych orzechów włoskich,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
Sernik:
500g sera białego półtłustego,
100g masła,
½ szklanki cukru,
1 opakowanie cukru waniliowego,
4 jajka,
2 łyżki budyniu waniliowego,
50 ml śmietany 30%,
Masa budyniowa:
2 opakowania budyniu waniliowego,
500 ml mleka,
1 opakowanie cukru waniliowego,
5 łyżek cukru pudru,
200g masła,
Dodatkowo:
1 tabliczka gorzkiej czekolady.

PRZYGOTOWANIE:
1. Ciasto orzechowe: Białka ubijam na sztywną pianę. Nie przerywając ubijania dodaję żółtka oraz cukier. Następnie dodaję mąki wymieszane z orzechami i proszkiem do pieczenia. Na końcu cienkim strumykiem wlewam olej. Ciasto przekładam na blaszkę o wymiarach 24cm x 24cm, wyłożoną papierem do pieczenia. Piekę około 40 minut w temperaturze 170 stopni (do suchego patyczka). Po przestudzeniu ciasto przekrawam na dwa równe blaty.
2. Sernik: Żółtka ucieram razem z masłem, cukrem i cukrem waniliowym. Dodaję zmielony ser biały. Ucieram. Następnie dodaję budyń i śmietanę. Na końcu do masy serowej dodaję ubitą na sztywno pianę z białek. Delikatnie mieszam. Masę wylewam na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Ciasto piekę około 55 minut w temperaturze 170 stopni.
3. Masa budyniowa: Z mleka odlewam 200ml. Pozostałe mleko gotuję razem z cukrem waniliowym. W odlanym mleku mieszam budynie. Masę wlewam na gotujące się mleko. Mieszam i gotuję 2 minuty. Odstawiam do przestudzenia. Masło razem z cukrem pudrem ucieram na puszystą masę. Dodaję zimny budyń. Ucieram.
4. Na jeden blat ciasta orzechowego wykładam połowę masy budyniowej i wyrównuję. Na masie układam sernik, delikatnie zdejmując papier. Na serniku wykładam pozostałą masę i wyrównuję. Na masie układam drugie z ciast orzechowych. Czekoladę gorzką rozpuszczam nad kąpielą wodną. Rozpuszczoną czekoladą robię na wierzchu ciasta esy floresy. Gotowe ciasto wstawiam na 2 godziny do lodówki.

wtorek, 19 marca 2019

Domowy smalczyk z cebulką

Domowy smalczyk to pyszny dodatek do kanapek i wielu potraw smażonych. Kromka świeżego chleba posmarowana smalcem, z plastrami ogórka kiszonego to prawdziwa radość dla podniebienia. Od wielu pokoleń smalczyk jest najbardziej popularnym smarowidłem. Warto go przygotować, bo jest przepyszny.



SKŁADNIKI:
1 kg słoniny,
2 cebule.

PRZYGOTOWANIE:
1. Słoninę kroję małą kosteczkę. Przekładam do garnka i topię na małym ogniu do momentu, aż skwarki nabiorą złotego koloru.
2. Pod koniec procesu smażenia słoniny dodaję pokrojoną w drobną kosteczkę cebulę. Chwilę wszystko razem smażę. 
3. Smalczyk przekładam do słoiczka lub kamionkowego naczynia i odstawiam w chłodne miejsce do stwardnięcia.

poniedziałek, 4 marca 2019

Placki ziemniaczane a'la pizza z kurczakiem i pieczarkami

Dziś przedstawiam przepis na pyszne placki ziemniaczane zapiekane z kurczakiem, pomidorem i pieczarkami. Placki bardzo ładnie się prezentują na talerzu i do tego wyśmienicie smakują. Możemy z powodzeniem przygotować je na obiad lub ciepłą kolację.




SKŁADNIKI:
Placki:
600g ziemniaków,
1 cebula,
1 łyżka mąki,
1 jajko,
sól,
pieprz,
olej do smażenia.
Dodatkowo:
1 pojedynczy filet z piersi kurczaka,
200g pieczarek,
1 pomidor,
150g sera żółtego,
sól,
pieprz,
bazylia,
oliwa.

PRZYGOTOWANIE:
1. Ziemniaki oraz cebulę ścieram na tarce o drobnych oczkach. Do masy ziemniaczanej dodaję jajko, mąkę oraz przyprawy. Dokładnie mieszam. Na patelnię z rozgrzanym olejem nakładam łyżką porcję masę ziemniaczanej, formując duże okrągłe placki. Placki smażę na rumiano z dwóch stron.
2. Filet z piersi kurczaka kroję w kostkę i smażę przez około 10 minut na oliwie. Oprószam solą i pieprzem. Pieczarki kroję w plasterki. Smażę około 5 minut na oliwie. Pomidora kroję w plasterki. Ser żółty ścieram na tarce o dużych oczkach.
3. Usmażone placki przekładam na blaszkę. Na plackach układam podsmażonego kurczaka, pieczarki oraz pomidora. Oprószam solą, pieprzem i bazylią. Wierzch placków posypuję żółtym serem. Placki zapiekam około 30 minut w temperaturze 180 stopni.

środa, 27 lutego 2019

Pączki z makiem

Jutro Tłusty Czwartek. Z tej okazji zapraszam na pyszne pączki z nadzieniem makowym. Są bardzo pulchne i smakowite. Nikt im się nie oprze.

SKŁADNIKI:
Ciasto:
1 szklanka mleka,
1 jajko,
2 żółtka,
30g drożdży,
1,5 łyżki cukru,
3 szklanki mąki,
50g margaryny,
szczypta soli,
Masa makowa:
150g maku mielonego,
1 jajko,
1 opakowanie cukru waniliowego,
2 łyżki cukru,
50g bakalii (orzechy, rodzynki, migdały),
50g masła,
kilka kropki aromatu migdałowego,
Dodatkowo:
cukier puder do posypania,
olej do smażenia.

PRZYGOTOWANIE:
1. W ciepłym mleku rozpuszczam drożdże oraz cukier. Dodaję jajko, żółtka oraz sól. Stopniowo do masy wsypuję mąkę. Mieszam. Następnie wlewam rozpuszczoną i przestudzoną margarynę. Wyrabiam ciasto. Odstawiam na 40 minut do wyrośnięcia.
2. Masa makowa: Mak mieszam z jajkiem, cukrem, cukrem waniliowym oraz bakaliami. Do masy wlewam rozpuszczone masło oraz dodaję aromat migdałowy. Dokładnie wszystko razem mieszam.
3. Wyrośnięte ciasto wykładam na stolnicę i lekko rozwałkowuję. Szklanką wykrawam w cieście krążki. Na każdy kawałek ciasta kładę porcję masy makowej. Zlepiam brzegi ciasta formując kule.
4. Pączki smażę na rozgrzanym oleju na złoty kolor. Po usmażeniu oprószam cukrem pudrem.

wtorek, 19 lutego 2019

Francuskie kapuśniaczki z kapustą kiszoną, pieczarkami i słonecznikiem

We wtorkowy wieczór zapraszam na pyszne kapuśniaczki z ciasta francuskiego z kapustą kiszoną i pieczarkami. To doskonała przekąska dla całej rodziny. Z powodzeniem możemy je zabrać do szkoły lub pracy, jako drugie śniadanie.



SKŁADNIKI:
1 opakowanie ciasta francuskiego,
200g pieczarek,
1 cebula,
200g kapusty kiszonej,
2 liścia laurowe,
3 ziarna ziela angielskiego,
1 łyżeczka kminku,
woda,
1 jajko,
2 łyżki słonecznika łuskanego,
oliwa,
sól,
pieprz.

PRZYGOTOWANIE:
1. Pieczarki oraz cebulę kroję w kostkę. Na oliwie podsmażam pieczarki razem z cebulą. Dodaję kapustę kiszoną oraz liście laurowe, ziele angielskie i kminek. Całość podlewam wodą i duszę około 40 minut. Doprawiam do smaku solą oraz pieprzem.
2. Ciasto francuskie rozwijam. Na brzegu nakładam wzdłuż porcję farszu. Ciasto zwijam 2x. Pozostałe ciasto odcinam. Rulon z farszem kroję na 3cm kawałki.
3. Kawałki ciasta układam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Smaruję rozkłóconym jajkiem i posypuję ziarnami słonecznika. Kapuśniaczki piekę około 30 minut w temperaturze 180 stopni.