Strony

wtorek, 29 września 2015

Sałatka grzybowa na zimę

W lasach pojawiają się pierwsze grzybki. Dlatego mam dla Was przepis na pyszną sałatkę grzybową w słoikach. Warto ją przygotować, bo jest bardzo smaczna. Polecam!!! 


SKŁADNIKI:
1 kg grzybów leśnych,
3 cebule,
2 łyżki koncentratu pomidorowego,
3 łyżki octu,
2 łyżki cukru,
sól,
pieprz,
olej.

PRZYGOTOWANIE:
  1. Grzyby oczyszczam i płuczę. Kroję na mniejsze kawałki. Gotuję około 5 minut w osolonej wodzie. Odcedzam.
  2. Posiekaną cebulę szklę na odrobinie oleju. Do cebuli dodaję grzyby, koncentrat, ocet oraz cukier. Dokładnie mieszam. Doprawiam do smaku solą oraz pieprzem. Duszę około 5 minut.
  3. Gorącą salatkę przekładam do słoików. Zakręcam i pasteryzuję 20 minut.

niedziela, 27 września 2015

Tradycyjna sałatka jarzynowa

Dzisiaj prezentuję Wam przepis na najzwyklejszą sałatkę jarzynową z majonezem. Bardzo lubię ją przygotowywać w tej postaci, bez zbędnych składników. Najczęściej podaję ją z wędliną i świeżym pieczywem.


SKŁADNIKI:
4 marchewki
1 pietruszka
1/2 selera
1 puszka groszku konserwowego
4 jajka
5 łyżek Majonezu Kieleckiego WSP Społem
sól
pieprz

PRZYGOTOWANIE:
1. Marchewkę, pietruszkę i seler gotuję do miękkości. Obieram i kroję w drobną kostkę. Groszek konserwowy odsączam na zalewy. Jajka gotuję na twardo, obieram i kroję w kostkę.
2. Wszystkie przygotowane składniki sałatki przekładam do salaterki. Dodaję majonez oraz przyprawy. Dokładnie mieszam. Podaję z pieczywem i wędliną. 


Do przygotowania sałatki użyłam Majonezu Kieleckiego, który otrzymałam do testowania od firmy WSP SPOŁEM. Majonez ma idealną kremową konsystencję i nie zawiera żadnych substancji konserwujących. To doskonały dodatek do wielu potraw, szczególnie przygotowanych na zimno, między innymi sałatek, przystawek czy kanapek. Majonez ma funkcjonale opakowanie. Produkt wart polecenia i zakupu.

Serdecznie zachęcam do zakupu produktów firmy WSP SPOŁEM.


sobota, 26 września 2015

Tarta z masą kisielową i owocami

W sobotnie przedpołudnie zapraszam na pyszną krucho- drożdżową tartę z masą kisielową i owocami. Ciasto jest bardzo orzeźwiające. Zadowoli podniebienie nawet najbardziej wybrednych smakoszy. 



SKŁADNIKI:
Ciasto:
2 szklanki mąki,
150g margaryny,
2 łyżki cukru pudru,
3 żółtka,
20g drożdży,
1,5 łyżki śmietany 18%
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
Masa kisielowa:
500 ml wody,
2 opakowania kisielu cytrynowego,
2 opakowania galaretki cytrynowej,
Dodatkowo:
300g owoców sezonowych

PRZYGOTOWANIE:
1. Ciasto: Mąkę łączę z margaryną i pokruszonymi drożdżami. Dodaję cukier puder, żółtka, śmietanę oraz proszek do pieczenia. Zagniatam ciasto. 
2. Przygotowane ciasto rozwałkowuję i wykładam na foremkę na tartę. Spód nakłuwam widelcem. Piekę około 30 minut w temperaturze 180 stopni.
3. Masa kisielowa: Z wody odlewam 1/2 szklanki. Pozostałą wodę zagotowuję. W odlanej wodzie mieszam kisiele. Masę wlewam do gotującej się wody. Mieszam i gotuję 2 minuty. Do gorącego kisielu wsypuję galaretkę. Dokładnie mieszam. Chwilę studzę. Masę wykładam na upieczony krucho- drożdżowy spód. Wyrównuję.
4. Na masie kisielowej układam ulubione owoce (ja użyłam śliwek i borówek amerykańskich). Gotową tartę wstawiam na godzinę do lodówki.

piątek, 25 września 2015

Niespodzianka od WSP Społem- Majonez Kielecki

Dzisiaj przed południem kurier zawitał do mnie ze wspaniałą niespodzianką. W ramach współpracy z firmą WSP SPOŁEM otrzymałam prezent. Był pięknie zapakowany. Po rozpakowaniu okazało się, że w środku jest nóż kuchenny i tarka. Bardzo się ucieszyłam, z pewnością przydadzą mi się w kuchni. Będę mogła ich używać do przygotowania nowych potraw. 



Do prezentu był dołączony list, a w nim zagadka. Mam odgadnąć, jaką nowość zamierza wprowadzić firma WSP Społem. To ciężkie zadanie, gdyż asortyment produktów WSP Społem jest duży. Stawiam na sos ziołowy lub krem gorczycowy. Zobaczymy, czy zgadnę. A Wy co odstawiacie?



Zapraszam serdecznie na stronę firmy WSP Społem (klik)

Lekka sałatka z komosą ryżową

Zapraszam na bardzo zdrową sałatkę warzywną z komosą ryżową. Jest łatwa i szybka do przygotowania. Polecana szczególnie dla osób będących na diecie i dbających o linie. 



SKŁADNIKI:
150g komosy ryżowej (Quinoa) MAKAR,
1 szklanka wody,
1 ogórek,
1/2 puszki kukurydzy,
6 szt pomidorów koktajlowych,
6 szt żółtych pomidorków,
1,5 łyżki oliwy z oliwek,
1 łyżeczka soku z cytryny,
cukier,
sól,
pieprz.

PRZYGOTOWANIE:
1. Komosę ryżową zalewam wodą i gotuję około 20 minut cały czas mieszając. Odstawiam do przestudzenia. Pomidorki przekrawam na pół. Ogórka obieram i kroję w plasterki. Kukurydzę odsączam z zalewy.
2. Wszystkie przygotowane składniki sałatki delikatnie ze sobą mieszam. 
3. Oliwę z oliwek mieszam z sokiem z cytryny, solą oraz pieprzem. Przygotowanym sosem polewam sałatkę. 



Do przygotowania sałatki wykorzystałam Quinoa- komosę ryżową, którą otrzymałam do testowania od firmy MAKAR. Komosa ryżowa to roślina o niezwykłych właściwościach odżywczych, zawiera w sobie pełnowartościowe białko. Sprzyja budowaniu mięśni i spalaniu tkanki tłuszczowej. Dodatkowo zmniejsza ryzyko występowania  nowotworów oraz opóźnia proces starzenia się organizmu. W Polsce roślina ta jest mało znana, jednak coraz częściej można ją spotkać w sklepach. Zalecane jest, aby przed przygotowaniem ziarna wcześniej dobrze wypłukać pod bieżącą wodą, żeby pozbyć się gorzkiego posmaku. Gotuje się je podobnie jak kaszę i ryż (ok. 15-20 minut). Komosa ryżowa to doskonały dodatek do sałatek, dań mięsnych i warzywnych, a także deserów. Może z powodzeniem zastąpić ziemniaki lub ryż. Komosa ryżowa nadała mojej sałatce ciekawego smaku. Doskonale współgrała z warzywami. Zdecydowanie będę po nią częściej sięgać, bo jest zarówno zdrowa, jak i bardzo smaczna. 

Zachęcam wszystkich do zakupu produktów firmy "MAKAR". Firma oferuje cały wachlarz wspaniałych produktów w przystępnej cenie. 




środa, 23 września 2015

Krokiety z serem na waflach

W środowy poranek zapraszam na pyszne krokiety na słodko. Są szybkie do przygotowania, nie wymagają smażenia naleśników. Doskonałe na obiad lub ciepłą kolację. 


SKŁADNIKI:
1 opakowanie wafli kwadratowych,
400g sera białego,
2 żółtka,
1 opakowanie cukru waniliowego,
1 łyżka cukru,
1 jajko,
1,5 szklanki bułki tartej,
150g masła do smażenia.

PRZYGOTOWANIE:
1. Ser ugniatam widelcem z żółtkami, cukrem i cukrem waniliowym.
2. Wafle przecinam na pół. Każdy z wafli przykrywam wilgotną ściereczką, aby zmiękł. 
3. Na wafle wykładam porcje masy serowej. Rozsmarowuję. Wafle zwijam w rulony.
4. Przygotowane krokiety zanurzam w rozkłóconym jajku i obtaczam w bułce tartej. Smażę na rumiano na rozgrzanym maśle.

poniedziałek, 21 września 2015

Ćwikła z chrzanem na zimę

Dzisiaj mam dla Was przepis na domowe buraczki z chrzanem w słoikach. Buraczki według tego przepisu robię już od wielu lat. Zawsze wychodzą bardzo smaczne. Zapas słoików z ćwikłą znika ze spiżarni w mgnieniu oka. Zawsze wykorzystuję je jako dodatek do drugiego dania. Polecam gorąco!!!


SKŁADNIKI:
5 kg buraków ćwikłowych
3 cebule,
4 ząbki czosnku,
2 łyżki startego świeżego chrzanu,
Zalewa:
1 litr wody,
350 ml octu spirytusowego JAMAR,
1,5 szklanki cukru,
1,5 łyżki soli,
5 liści laurowych,
5 ziaren ziela angielskiego,
ziarna pieprzu.

PRZYGOTOWANIE:
1. Buraki ćwikłowe gotuję do miękkości, obieram i ścieram na tarte o drobnych oczkach. Cebulę oraz czosnek obieram i ścieram na tarce o małych oczkach.
2. Buraki mieszam z cebulą, czosnkiem oraz chrzanem. Odstawiam na 12 godzin w chłodne miejsce.
3. Z podanych składników gotuję zalewę. Odstawiam do przestudzenia. Zalewę przecedzam przez sitko i dodaję do buraków. Mieszam. 
4. Buraczki nakładam do słoików. Słoiki zakręcam. Pasteryzuję 15 minut.



Do przygotowania ćwikły wykorzystałam ocet fermentacyjny spirytusowy 10%, który otrzymałam do testowania od firmy Jamar. Ocet ten doskonale nadaje się do przygotowania przetworów na zimę. Nadał buraczkom odpowiedniej kwaśności i smaku. To idealny dodatek zarówno do przetworów, jak i innych potraw, szczególnie przygotowywanych na zimno. Ocet można z powodzeniem wykorzystać do surówek, wytrawnych galaretek czy marynat. Produkt jest wart polecenia i zakupu.

Serdecznie zachęcam do zakupu produktów firmy Jamar, firma oferuje wiele wspaniałych produktów, niezbędnych w każdej kuchni.

sobota, 19 września 2015

Piernik z dynią i bakaliami

A oto moja kolejna dyniowa propozycja. Przygotowanie ciasta zajmuje zaledwie kilka chwil. Zapach ciasta podczas pieczenia unosi się po całej kuchni. Piernik zachwyca zarówno smakiem, jak i zapachem.



SKŁADNIKI:
3 jajka
½ szklanki cukru
1 szklanka startego miąższu w dyni
150 ml oleju
1 szklanka mąki
½ łyżeczki proszku do pieczenia
1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżeczka cynamonu
½ łyżki przyprawy korzennej
30 g orzechów włoskich
30 g rodzynek

PRZYGOTOWANIE:
1. Jajka ubijam z cukrem na puszystą masę. Cienkim strumykiem wlewam olej. Nadal ubijając stopniowo dodaję mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, sodą, cynamonem oraz przyprawą korzenną.
2. Do ciasta dodaję miąższ z dyni, rodzynki oraz posiekane orzechy. Delikatnie mieszam. Ciasto wykładam na blaszkę o wymiarach 10cm x 25cm. Piekę 45 minut w temperaturze 180 stopni.

piątek, 18 września 2015

Zupa dyniowa z pomarańczą

Zapraszam na pyszną jesienną zupę dyniową. Jest bardzo łatwa i szybka do przygotowania. Każdemu będzie smakować. Polecam!!!


SKŁADNIKI:
½ kg miąższu z dyni
2 pomarańcze
1 cebula
1,5 szklanki bulionu warzywnego
3 łyżki masła
mielony imbir
sól
pieprz

PRZYGOTOWANIE:
  1. Dynię kroję w grubszą kostkę. Cebulę drobno siekam. Dynię razem z cebulą podsmażam na maśle. Wlewam bulion warzywny. Gotuję na małym ogniu około 15 minut.
  2. Następnie miksuję zupę blenderem. Wlewam sok wyciśnięty z pomarańczy. Mieszam i zagotowuję.
  3. Zupę doprawiam do smaku mielonym imbirem, solą oraz pieprzem. Podaję z groszkiem ptysiowym lub grzankami. 

czwartek, 17 września 2015

Sałatka z figami, wędzonym kurczakiem i winogronami

Uwielbiam połączenie owoców i mięsa. Tym razem przygotowałam pyszną sałatkę z owocami i wędzonym kurczakiem. Sałatka wyszła bardzo smaczna. Warto ją przygotować.


SKŁADNIKI:
2 figi
1 pojedynczy wędzony filet z piersi kurczaka
1 kiść winogrona zielonego,
1 kiść winogrona ciemnego,
3 łyżki Ślężańskiego Oleju Rzepakowego extra Ol'Vita,
2 łyżeczki soku z limonki,
1/2 łyżeczki cukru,
sól,
pieprz.

PRZYGOTOWANIE:
1. Figi obieram i kroję w ósemki. Winogrona obieram z kiści i przekrawam na pół. Filet wędzony z kurczaka kroję w plasterki. 
2. Wszystkie przygotowane składniki delikatnie ze sobą mieszam. 
3. Olej mieszam z sokiem z limonki, cukrem, solą oraz pieprzem. Przygotowanym dressingiem polewam sałatkę. Delikatnie mieszam i wykładam na talerz.


 Do przygotowania sałatki wykorzystałam Ślężański Olej Rzepakowy extra, który otrzymałam do testowania od firmy Ol'Vita. Olej ten jest tłoczony na zimno, powstaje ze specjalnie wyselekcjonowanych nasion rzepaku. Ma żółto- złocistą barwę oraz przeźroczystą, szklaną butelkę. Olej ma wiele właściwości zdrowotnych. Między innymi pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, zapobiega rozwojowi miażdżycy, udarom mózgu czy zawałom serca. Olej ma szerokie zastosowanie w kuchni. Można go wykorzystać do potraw przygotowywanych na zimno. To doskonały dodatek do wszelkiego rodzaju sałatek i surówek. Olej nadał mojej sałatce wspaniałego aromatu. Jestem zachwycona jego smakiem, zdecydowanie zagości na dłużej w mojej kuchni.

Serdecznie zachęcam do zakupu produktów firmy Ol'Vita, niezbędnych w każdej kuchni. 

wtorek, 15 września 2015

Kluski kładzione z jabłkiem, gruszką i cynamonem

Kluski kładzione z jabłkami to smaki mojego dzieciństwa. Tym razem wzbogaciłam je dodając gruszkę i cynamon. Kluski wyszły bardzo smaczne, będę je częściej przygotowywać w tej wersji. Polecam gorąco!!! 


SKŁADNIKI:
1 jajko
1,5 szklanki mąki
3-4 łyżki wody
1 gruszka
1 jabłko
70g masła
1/2 łyżeczki cynamonu
1/2 łyżki cukru
sól

PRZYGOTOWANIE:
1. Jajko dokładnie mieszam z wodą i mąką. Ciasto powinno być gęste i bez grudek. Jabłko oraz gruszkę obieram i kroję w kostkę. Dodaję do ciasta. Mieszam.
2. Na gotującą się osoloną wodę wrzucam łyżką niewielkie porcje ciasta. Gotuję 5 minut. Odcedzam i wykładam na talerz. Kluski posypuję cukrem.
3. Masło przekładam do garnuszka i rumienie. Mieszam z cynamonem. Polewam kluski i podaję.

poniedziałek, 14 września 2015

Rogaliki z grzybami

Bardzo lubię przygotowywać wypieki na słono. Tym razem zrobiłam rogaliki z farszem grzybowym. Wyszły bardzo smaczne. Kto je przygotuje na pewno nie pożałuje. Polecam!!!


SKŁADNIKI:
Farsz:
30 dag grzybów leśnych
1 cebula
oliwa
sól
pieprz
Ciasto:
2 szklanki mąki
5 dag margaryny
2 dag drożdży
1 jajko
1 żółtko
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1,5 łyżki kwaśnej śmietany

PRZYGOTOWANIE:
  1. Grzyby oczyszczam i płuczę. Kroję na mniejsze kawałki. Razem z posiekaną cebulą podsmażam na oliwie. Doprawiam do smaku solą oraz pieprzem.
  2. Mąkę przesiewam na stolnicę. Łączę z margaryną i pokruszonymi drożdżami. Dodaję pozostałe składniki i zagniatam ciasto. Odstawiam na 20 minut do wyrośnięcia.
  3. Ciasto rozwałkowuję i kroję na trójkąty. Na każdy kawałek ciasta nakładam porcje farszu grzybowego i zwijam w rogaliki.
  4. Przygotowane rogaliki układam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piekę 30 minut w temperaturze 170 stopni.

sobota, 12 września 2015

Torcik z musem jabłkowym, ptasim mleczkiem, powidłami i prażonym kokosem

Do sobotniej kawy polecam pyszny torcik z musem jabłkowym. Wbrew pozorom jest bardzo łatwy do przygotowania. Znika z talerza w oka mgnieniu. 



SKŁADNIKI:
Biszkopt:
3 jajka
1/2 szklanki cukru
4 łyżki oleju
2/3 szklanki mąki
1/2 łyżki proszku do pieczenia
1/2 łyżki octu
Mus jabłkowy:
1 kg jabłek
100 ml wody
2 opakowania galaretki agrestowej
Ptasie mleczko:
1 puszka mleka skondensowanego
2 opakowania galaretki cytrynowej
Dodatkowo:
1/2 słoiczka powideł śliwkowych
50g wiórków kokosowych

PRZYGOTOWANIE:
1. Biszkopt: Białka ubijam na sztywną pianę. Cały czas ubijając stopniowo dodaję żółtka oraz cukier. Następnie dodaję olej, mąkę, ocet oraz proszek do pieczenia. Ciasto wykładam na tortownicę o średnicy 24cm, wyłożoną papierem do pieczenia. Biszkopt piekę ok. 30 minut w temperaturze 180 stopni.
2. Mus jabłkowy: Jabłka obieram i ścieram na tarce o dużych oczkach. Przekładam do garnka, podlewam wodą i duszę około 8-10 minut. Do gorącego musu wsypuję galaretki. Mieszam i odstawiam do przestudzenia. Gęsty mus wykładam na biszkopt. 
3. Ptasie mleczko. Galaretki rozpuszczam w 2 szklankach wrzącej wody. Odstawiam do przestudzenia. Zimne mleko skondensowane miksuję z tężejącą galaretką. Masę wykładam na ciasto. Wyrównuję i odstawiam do stężenia.
4. Powidła śliwkowe rozsmarowuję na wierzchu ciasta. Wiórki kokosowe prażę na suchej patelni. Posypuję nimi wierzch ciasta. Gotowe ciasto schładzam godzinę w lodówce. 

czwartek, 10 września 2015

Sałatka z marynowanymi pieczarkami, papryką i kukurydzą

Zapraszam na pyszną sałatkę. Jej przygotowanie nie wymaga dużego nakładu pracy. Powstała z produktów, które w danej chwili miałam po ręką. Połączenie marynowanych warzyw z jajkiem i przyprawami było strzałem w dziesiątkę. Sałata wyszła bardzo smaczna.


SKŁADNIKI:
1 słoiczek marynowanych pieczarek
1 słoik marynowanej papryki
1/2 puszki kukurydzy konserwowej 
3 jajka
sól
pieprz

PRZYGOTOWANIE:
1. Pieczarki marynowane wyjmuję z zalewy i kroję w plasterki (mniejsze przekrawam tylko na pół). Paprykę wyjmuję z zalewy i kroję w kostkę. Jajka gotuję na twardo, obieram i kroję w kostkę. Kukurydzę odsączam z zalewy.
2. Wszystkie przygotowane składniki dokładnie ze sobą mieszam. Sałatkę doprawiam do smaku solą oraz pieprzem. Gotową sałatkę wykładam na talerz. Podaję z pieczywem i wędliną.

wtorek, 8 września 2015

Gulasz z żołądków drobiowych i pieczarek

Na dzisiejszy obiad polecam pyszny gulasz z żołądków drobiowych. To doskonały pomysł na szybki, niedrogi i łatwy do przygotowania obiad dla całej rodziny.


SKŁADNIKI:
60 dag żołądków z kurczaka,
1 cebula,
30 dag pieczarek,
2,5 szklanki wody,
1/2 łyżki papryki słodkiej mielonej,
liście laurowe,
3 ziarna ziela angielskiego,
2 łyżki masła,
1,5 łyżki mąki,
1 łyżeczka majeranku,
sól,
pieprz.


PRZYGOTOWANIE:
1. Żołądki zalewam wodą i zagotowuję. Wodę odcedzam. Cebulę kroję w kostkę. Na maśle podsmażam żołądki razem z cebulą.
2. Wodę mieszam mąką. Wlewam do żołądków. Dodaję liście laurowe, ziele angielskie oraz paprykę mieloną. Gotuję na małym ogniu 45 minut
3. Pieczarki kroję na ćwiartki. Dodaję do gulaszu i razem gotuję 25 minut. Gulasz doprawiam do smaku solą, pieprzem oraz majerankiem.

sobota, 5 września 2015

Miodownik ze słonecznikiem

W sobotnie przedpołudnie zapraszam na pyszne ciasto miodowe ze słonecznikiem. Wbrew pozorom ciasto jest łatwe i szybkie do przygotowania. Jest to jedno z moich ulubionych ciast, które zawsze piekę na większe okazje. Naprawdę warto je przygotować. Polecam!!!



SKŁADNIKI:
Ciasto:
500g mąki,
200g masła,
jajka,
2 łyżki miodu,
1/2 szklanki cukru,
1 łyżeczka sody oczyszczonej,
Masa słonecznikowa:
100g masła,
2,5 łyżki miodu,
1 szklanka cukru,
200g słonecznika łuskanego,
Masa budyniowa:
1 szklanka mleka,
1 opakowanie cukru waniliowego,
1 łyżka cukru kryształu,
1 żółtko,
1 łyżka mąki pszennej,
1 łyżka mąki ziemniaczanej,
100g masła,

Dodatkowo:
½ słoiczka powideł śliwkowych.

PRZYGOTOWANIE:
1. Ciasto: Mąkę przesiewam na stolnicę. Łączę z masłem. Dodaję miód, cukier, jajka oraz sodę. Zagniatam ciasto. Ciasto dzielę na trzy równe części. Dwie części ciasta rozwałkowuję i wykładam na blaszki (wymiary 24x24cm). Piekę około 15 minut w temperaturze 180 stopni.
2. Masa słonecznikowa: W garnuszku rozpuszczam masło. Dodaję słonecznik, cukier oraz miód. Mieszam i zagotowuję. Masę odstawiam na chwilę do przestudzenia. Trzecią część ciasta rozwałkowuję i wykładam na blaszkę. Na ciasto wykładam masę słonecznikową. Wyrównuję. Piekę 17 minut w temperaturze 180 stopni.
3. Masa budyniowa: Z mleka odlewam 1/3 szklanki. Pozostałe mleko gotuję razem z cukrem i cukrem waniliowym. W odlanym mleku mieszam mąki oraz żółtko. Masę wlewam do gotującego się mleka. Mieszam i gotuję 2 minuty. Odstawiam do przestudzenia. Masło ucieram z zimnym budyniem na puszystą masę. 
4. Na jednym z ciast miodowych rozsmarowuję powidła śliwkowe. Przykrywam drugim ciastem miodowym. Na ciasto wykładam masę budyniową, wyrównuję. Na wierzchu układam ciasto ze słonecznikiem.

piątek, 4 września 2015

Ciasto kruche ze śliwkami i kruszonką

Sezon śliwkowy z pełni, a ja zapraszam Was na pyszne ciasto ze śliwkami. To doskonały deser dla całej rodziny. Ciasto do przygotowania w kilka chwil. 


SKŁADNIKI:
Ciasto:
1,5 szklanki mąki
5 dag margaryny
1,5 łyżki cukru pudru
2 żółtka
1 łyżka śmietany 18%
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Kruszonka:
1,5 łyżki masła
5 dag mąki
5 dag masła
Dodatkowo:
30 dag śliwek
1 opakowanie cukru waniliowego

PRZYGOTOWANIE:
  1. Z podanych składników zagniatam ciasto. Wkładam na 30 minut do lodówki. Ciasto rozwałkowuję i wykładam na tortownicę o średnicy 22 cm.
  2. Śliwki przekrawam na pół. Usuwam pestki. Owoce układam na cieście. Oprószam cukrem waniliowym.
  3. Z masła, mąki i cukru zagniatam kruszonkę. Posypuję ciasto. Piekę około 40 minut w temperaturze 170 stopni.

czwartek, 3 września 2015

Surówka z kapusty pekińskiej z jabłkiem, ogórkiem i czerwoną cebulą

Dzisiaj proponuję przepis na lekką surówkę z kapusty pekińskiej. To doskonały dodatek do obiadu. W połączeniu z mięsem i ziemniaczkami smakuje wybornie. 


SKŁADNIKI:
1 kapusta pekińska
2 jabłka
4 ogórki konserwowe
1 cebula czerwona
1 łyżka Octu Winnego z czerwonego wina JAMAR
cukier
sól
pieprz

PRZYGOTOWANIE:
1. Kapustę pekińską drobno szatkuję.  Solę o odstawiam na 30 minut. Jabłka obieram i ścieram na tarce o dużych otworach. Cebulę obieram i kroję w małą kosteczkę. Ogórki ścieram na tarce o dużych oczkach.
2. Jabłka, ogórki,cebulę oraz ocet winny dodaję do kapusty. Mieszam. Surówkę doprawiam do smaku cukrem oraz pieprzem. 


Do przygotowania surówki wykorzystałam Ocet Winny z czerwonego wina, który otrzymałam do testowania od firmy JAMAR. Ocet ma piękny czerwony kolor, jest zamknięty w białej szklanej butelce. Ocet ten ma 6% kwasowości. To idealny dodatek do różnego rodzaju sałatek, surówek czy marynat. Ocet nadał mojej sałatce ciekawego winnego smaku. Zdecydowanie będę po niego często sięgać w kuchni. 

Zachęcam wszystkich do zakupu produktów formy JAMAR, niezbędnych w każdej kuchni. 

wtorek, 1 września 2015

Barszcz czerwony z suszonych buraczków

Dzisiaj prezentuję Wam przepis na pyszny barszczyk z suszonych buraczków. To idealny dodatek do krokietów czy pierogów. Do przygotowania barszczyku wykorzystałam buraczki suszone, które otrzymałam do testowania od firmy MAKAR.


SKŁADNIKI:
4,5 łyżki suszonych buraczków MAKAR,
2 litry bulionu z mięsa drobiowego
1/2 marchewki
1/3 korzenia pietruszki
1 cebula
1 ząbek czosnku
2 liście laurowe
3 ziarna ziela angielskiego
1 łyżka soku z cytryny
sól
pieprz

PRZYGOTOWANIE:
1. Do garnka przekładam suszone buraczki, obrane warzywa, liście laurowe oraz ziele angielskie. Całość zalewam bulionem drobiowym. Gotuję około 40 minut na małym ogniu.
2. Na końcu do barszczyku dodaję sok z cytryny. Przygotowany barszczyk przecedzam przez sitko. Doprawiam do smaku solą oraz pieprzem.


Do przygotowania barszczyku wykorzystałam suszone buraczki MAKAR. Buraczki te z powodzeniem zastępują świeże buraki ćwikłowe. Wykorzystując suszone buraczki zaoszczędzamy czas potrzebny na obieranie, mycie i krojenie świeżych buraków. Smak barszczu niczym nie odbiega od tradycyjnego barszczu ze świeżych warzyw. Buraczki te pięknie pachną, zaraz po otwarciu opakowania zapach zaczął unosić się po całej kuchni. Suszone buraczki MAKAR nie zawierają żadnych ulepszaczy i konserwantów. Jest to produkt wart polecenia i zakupu.

Serdecznie zapraszam do zakupu produktów firmy MAKAR niezastąpionych w przygotowaniu wspaniałych potraw i wypieków.