Wiosną nasze ogrody są pełne kwitnących żółtych mleczów. Warto je wykorzystać i przygotować z nich pyszny syrop. Ma on wiele właściwości leczniczych. Jest doskonały na przeziębienie, ma wiele cennych witamin i minerałów.
SKŁADNIKI:
300g świeżo zerwanych kwiatów mniszka lekarskiego (mlecza),
1,5 cytryny,
3 szklanki cukru,
5 szklanek wody.
PRZYGOTOWANIE:
1. Kwiaty mlecza płuczę i przekładam do garnka. Wlewam wodę i dodaję pokrojoną w plasterki cytrynę. Gotuję 20 minut. Napar odstawiam na 24 godziny w chłodne miejsce.
2. Następnego dnia napój przecedzam. Wsypuję cukier. Gotuję na małym ogniu około 2,5 godziny.
3. Gdy syrop lekko zgęstnieje gorący przelewam do słoiczków. Słoiki zakręcam i odwracam do góry dnem. Tak pozostawiam je na 3 godziny. Gotowy syropek wynoszę do spiżarni.
Też robiłam :) W tym roku pierwszy raz, tylko dodałam więcej cukru.
OdpowiedzUsuńMama robiła dwa lata temu, zdziwiło mnie to ale po spróbowaniu poprosiłam o parę słoiczków ;))
OdpowiedzUsuńMoja babcia taki robila, pilismy do herbaty. Ja tez robie i daje dziecku i sobie. Swietne na odpornosc. Wspomnienia i smak dziecinstwa powracaja. Tak jak konfitura z platkow dzikiej rozy... Juz sie nie moge doczekac az ja znow bede robic.... Wiele przy niej zbierania platkow, ALE TORT HERBACIANY Z TAKA KONFITURA I BITA SMIETANA..... mmmmmmmm..............
OdpowiedzUsuńW tym roku robiłam już 2 razy, nie ma to jak domowy syrop z mniszka, dzieciaki moje wyjadają łyżeczką, mnie postawił na nogi jak najmłodszy miał 2 miesiące a ja zachorowałam i nie mogłam brać leków. Polecam każdemu, nie dość, że pyszny, to jeszcze bardzo zdrowy!
OdpowiedzUsuńA nie można cukru zastąpić miodem np. lipowym?
OdpowiedzUsuńnie można płukać tych kwiatów bo wypłukuje się cały pyłek.Kwaty trzeba rozłożyć na papierze i poczekać ,aż wyjdą z nich wszystkie zwierzątka
OdpowiedzUsuńMniszek nie jest mleczem!
OdpowiedzUsuńhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Mlecz_polny
Nie zgodzę się z tym płukaniem kwiatów. Przy płukaniu pozbywamy się to co najlepsze w kwiatach pyłek.Więc nie wolno płukać.
OdpowiedzUsuń