wtorek, 28 czerwca 2016

Cukinia faszerowana kurczakiem i pomidorami

Na dzisiejszy obiad proponuję pyszną faszerowaną cukinię. Potrawę przygotowałam z produktów, które w danej chwili miałam po ręką. Wyszła bardzo smaczna i jeszcze niejednokrotnie zagości w mojej kuchni.



SKŁADNIKI:
2 cukinie,
1 udko z kurczaka,
2 pomidory,
1/2 cebuli,
1,5 łyżeczki koncentratu pomidorowego,
oliwa,
sól,
pieprz,
zioła prowansalskie,
50g masła.

PRZYGOTOWANIE:
1. Udko gotuję do miękkości w osolonej wodzie. Ugotowane mięso obieram ze skóry i kości. Mięso kroję na mniejsze kawałki. Pomidory zaparzam we wrzątku i kroję w kostkę. Cebulę obieram i kroję w małą kostkę.
2. Na oliwie szklę cebulę. Dodaję pokrojone mięso i pomidora. Smażę około 5 minut. Dodaję koncentrat pomidory. Smażę jeszcze przez 3 minuty. Farsz doprawiam do smaku solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi.
3. Cukinie przekrawam na pół. Usuwam gniazda nasienne. Wgłębienia w cukiniach wypełniam przygotowanym farszem. Cukinię układam w naczyniu żaroodpornym. Na warzywach rozkładam kawałki masła. Cukinię piekę około 45 minut w temperaturze 180 stopni.

sobota, 25 czerwca 2016

Tarta maślana z truskawkami

Chyba prawie każdy z nas uwielbia truskawki. Ja również bardzo przepadam za tymi owocami. Tym razem połączyłam je z pysznym kruchym ciastem maślanym i przygotowałam pyszną tartę. Jest szybka i łatwa do przygotowania. Idealna do sobotniej kawusi. 



SKŁADNIKI:
2 szklanki mąki,
150g masła,
3 żółtka,
1 łyżka cukru waniliowego,
1,5 łyżki cukru pudru,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
300g truskawek,
1 łyżka cukru kryształu do posypania.

PRZYGOTOWANIE:
1. Mąkę przesiewam na stolnicę. Łączę z masłem. Dodaję żółtka, cukier waniliowy, cukier puder oraz proszek do pieczenia. Zagniatam ciasto. Ciasto zawijam w folię i wkładam na 30 minut do lodówki.
2. Ciasto kroję na dwie połowy. Jedną część ciasta rozwałkowuję i wykładam na tortownicę o średnicy 24cm. Ciasto nakłuwam widelcem. Piekę 20 minut w temperaturze 180 stopni. Truskawki obieram z szypułek i przekrawam na pół. Owoce układam na  podpieczonym cieście. Truskawki posypuję cukrem kryształem. 
3. Drugą część ciasta rozwałkowuję i kroję w podłużne pasy. Pasy ciasta układam na truskawkach tworząc kratkę. Ciasto piekę około 40  minut w temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu oprószam cukrem pudrem. 

czwartek, 23 czerwca 2016

Chleb pszenno- żytni na zakwasie

Dzisiaj polecam przepis na pyszny domowy chleb. Od czasu do czasu przygotować domowy chlebek. Zapach pieczonego chleba unosi się po całej kuchni. Chleb doskonale smakuje ze świeżym masłem. Jest idealny na śniadanie lub kolację. 



SKŁADNIKI:
Zaczyn:
50g zakwasu żytniego,
130g mąki żytniej razowej,
170ml letniej wody,
Chleb:
300g zaczynu,
125g mąki żytniej typ 720,
200g mąki pszennej grahamki,
350g mąki pszennej typ 550,
400ml letniej wody,
20g soli.

PRZYGOTOWANIE:
1. Zaczyn: Do zakwasu dodaję mąkę oraz wodę. Mieszam, przykrywam folią i odstawiam na 10-12 godzin w ciepłe miejsce.
2. Chleb: Do miski przesiewam mąki. Dodaję wodę i rozczyn. Mieszam pobieżnie, przykrywam folią i odstawiam na 45 minut.
3. Po tym czasie wsypuję sól. Wyrabiam ciasto przez około 10 minut. Ponownie przykrywam i odstawiam na 45 minut.
4. Następnie ciasto wykładam na oprószoną mąką stolnicę, lekko rozpłaszczam i składam 4 razy. Ciasto przekładam do wysmarowanej oliwą miski, przykrywam i odstawiam na 30 minut. Czynność ze składaniem powtarzam jeszcze 2 razy.
5. Następnie formuję z ciasta okrągły bochenek. Przykrywam i odstawiam na 2 godziny do wyrośnięcia. 
6. Ciasto przekładam na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Ostrym nożem nacinam ciasto na wierzchu. 
7. Piekarnik nagrzewam do temperatury 250 stopni. Wkładam blaszkę z chlebem. Piekę 15 minut, a następnie zmniejszam temperaturę do 210 stopni i piekę jeszcze przez 35-40 minut. Upieczony chleb zdejmuję z blachy i układam na kratce do przestudzenia.

wtorek, 21 czerwca 2016

Placki ziemniaczane zapiekane z pomidorami i mozzarellą

Na dzisiejszy obiad proponuję pyszne placki ziemniaczane zapiekane z pomidorami i mozzarellą. W kilka chwil możemy przygotować tę pyszną potrawę. Polecam!!!



SKŁADNIKI:
600g ziemniaków,
1/2 cebuli,
1 jajko,
2 łyżki mąki,
2 pomidory,
1 kulka sera mozzarella,
sól,
pieprz,
suszona bazylia,
olej do smażenia.

PRZYGOTOWANIE:
1. Ziemniaki oraz cebulę obieram i ścieram na tarce o drobnych oczkach. Do startych ziemniaków dodaję jajko, mąkę oraz odrobinę soli i pieprzu. Dokładnie mieszam. Na patelnię z rozgrzanym olejem nakładam łyżką porcję masy ziemniaczanej formując okrągłe placuszki. Placki smażę na rumiano z dwóch stron.
2. Pomidory kroję w plastry. Mozzarellę odsączam z zalewy i kroję w plastry. Na każdy usmażony placek nakładam plasterki pomidora. Oprószam solą, pieprzem i suszoną bazylią. Na pomidorach układam plastry mozzarelli. Placki układam na blaszce i zapiekam około 20 minut w temperaturze 170 stopni.

niedziela, 19 czerwca 2016

Deser Truskawkowy Obłoczek

W piękną słoneczną niedzielę zapraszam na pyszny deser truskawkowy z bitą śmietaną i czekoladą. Jest lekki i puszysty. W sam raz na upalne, letnie dni. Do przygotowania deseru wykorzystałam Likier Strawberry Dalkowski.




Przepis na 3 porcje

SKŁADNIKI:

1 opakowanie galaretki truskawkowej,
350 ml śmietany 36%,
200g truskawek,
1 kieliszek Likieru Strawberry Dalkowski,
1/2 łyżki cukru pudru,
4 kostki mlecznej czekolady,
listki melisy do dekoracji.

PRZYGOTOWANIE:
1. Galaretkę rozpuszczam w 1 szklance wrzącej wody. Odstawiam do przestudzenia. Truskawki obieram z szypułek. Kilka sztuk odkładam do dekoracji. Pozostałe truskawki kroję w kostkę. Schłodzoną śmietanę (250ml) ubijam na sztywno w wysokim naczyniu. Dodaję tężejącą galaretkę i razem miksuję. Do masy wlewam likier i dodaję pokrojone truskawki. Wszystko dokładnie mieszam. Masę przelewam do pucharków lub miseczek. Wstawiam na godzinę do lodówki.
2. Czekoladę kroję w małą kostkę. Pozostałą śmietanę (100ml) ubijam na sztywno z cukrem pudrem. Śmietanę przekładam do rękawa cukierniczego i wykładam na wierzch deseru. Deserki dekoruję pozostałymi truskawkami, czekoladą i listkami melisy. 



sobota, 18 czerwca 2016

Bananowiec

Dzisiaj polecam przepis na ciasto Bananowiec, doskonałe na upalne dni. Jest lekkie, puszyste i orzeźwiające. Ucieszy podniebienie niejednego smakosza. Polecam!!!


SKŁADNIKI:
Biszkopt:
2 jajka,
1/2 szklanki cukru,
3 łyżki oleju,
2/3 szklanki mąki,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
1/2 łyżki octu,
Pianka bananowa:
4 banany,
150g masła,
2 opakowania galaretki cytrynowej,
Ptasie mleczko,
1 puszka mleka skondensowanego niesłodzonego,
2 opakowania galaretki pomarańczowej,
Dodatkowo:
4 banany,
2 opakowania galaretki agrestowej.

PRZYGOTOWANIE:
1. Biszkopt: Żółtka oddzielam od białek. Białka ubijam na sztywną pianę. Nie przerywając ubijania dodaję kolejno cukier, żółtka, olej, mąkę, ocet oraz proszek do pieczenia. Ciasto wylewam na blaszkę  o wymiarach 25cm x35cm, wyłożoną papierem do pieczenia. Piekę 20 minut w temperaturze 170 stopni.
2. Pianka bananowa: Masło przekładam do garnuszka i rozpuszczam. Odstawiam do przestudzenia. Galaretki cytrynowe rozpuszczam w 1 szklance wrzątku, studzę. Banany obieram i miksuję blenderem na gładki mus. Do musu bananowego dodaję tężejącą galaretkę oraz przestudzone masło. Wszystko razem miksuję. Masę wykładam na upieczony biszkopt. Wyrównuję i odstawiam do stężenia.
3. Ptasie mleczko: Galaretki pomarańczowe rozpuszczam w 2 szklankach wrzącej wody. Schłodzone mleko skondensowane miksuję z tężejącą galaretką pomarańczową. Masę wykładam na ciasto, wyrównuję.
4. Galaretki agrestowe rozpuszczam w 3 szklankach wrzątku. Studzę. Banany obieram i kroję w plastry. Owoce układam na cieście. Banany zalewam tężejącą zieloną galaretką. Ciasto wstawiam na 3 godziny do lodówki.

piątek, 17 czerwca 2016

Kluski na parze z truskawkami

W piątkowy poranek zapraszam na pyszne kluski na parze z truskawkami. Kluski zasmakują szczególnie dzieciom. Z doświadczenia wiem, że mali smakosze mogą się nimi zajadać bez końca.  Ich przygotowanie nie wymaga dużego nakładu pracy, a efekt końcowy jest doskonały. Kluski możemy parować z specjalnym garnku do gotowania na parze, parowarze lub zwykłym garnku. Kiedy chcemy parować w zwykłym garnku musimy nalać wody do połowy garnka, nad wodą kładziemy gazę i obwiązujemy ją dookoła brzegu garnka, na gazie układamy kluski, przykrywamy miską i parujemy. 




SKŁADNIKI:
1 szklanka mleka,
1 jajko
20g drożdży,
1 łyżka cukru,
2,5 szklanki mąki,
1,5 łyżki masła lub margaryny,
szczypta soli,
250g truskawek,
100g masła,
3 łyżki cukru pudru.

PRZYGOTOWANIE:
1. W ciepłym mleku rozpuszczam drożdże oraz cukier. Dodaję jajko i sól. Mieszam. Stopniowo przesiewam mąkę. Na końcu do ciasta wlewam rozpuszczone i przestudzone masło (margarynę). Wyrabiam ciasto. Oprószam mąką i odstawiam na 45 minut do wyrośnięcia.
2. Wyrośnięte ciasto wykładam na stolnicę, lekko rozwałkowuję i kroję na kwadraty. Na każdy kawałek ciasta kładę truskawkę. Brzegi ciasta sklejam formując kulę. Kluski układam w garnku do gotowania na parze lub parowarze i paruję około 15 minut pod przykryciem. Uparowane kluski wykładam na talerz. 
3. Masło przekładam do garnuszka i rumienię. Masłem polewam kluski. Kluski posypuję po wierzchu cukrem pudrem.

środa, 15 czerwca 2016

Metrowiec z kremem adwokatowym

Metrowiec to ciasto, które kojarzy mi się z dzieciństwem. Zawsze uwielbiałam się nim zajadać. Tym razem Metrowca przełożyłam pysznym kremem adwokatowym. Do przygotowania kremu użyłam Likieru Advocaat Dalkowski. 




SKŁADNIKI:
Ciasto jasne:
4 jajka,
1/2 szklanki cukru,
8 łyżek ciepłej przegotowanej wody,
8 łyżek oleju,
1,5 szklanki mąki,
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Ciasto ciemne:
4 jajka,
1/2 szklanki cukru,
8 łyżek ciepłej przegotowane wody,
8 łyżek oleju,
1 i 1/3 szklanki mąki,
2 łyżki kakao,
2 łyżeczki proszku do pieczenia,
Krem:
500ml mleka,
2 opakowania budyniu waniliowego,
1 łyżka cukru waniliowego,
200g masła,
2 łyżki cukru pudru,
70ml Likieru Advocaat Dalkowski,
Polewa:
2 łyżki masła lub margaryny,
3 łyżki cukru,
3 łyzki kakao,
3 łyżki wody,
owocowa posypka do dekoracji.

PRZYGOTOWANIE:
1. Ciasto jasne: Żółtka oddzielam od białek. Żółtka razem z cukrem ubijam na puszystą masę. Nie przerywając ubijania wlewam naprzemiennie wodę oraz olej. Na końcu do masy stopniowo dodaję mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Białka ubijam na sztywno. Pianę dodaję do ciasta. Delikatnie mieszam. Ciasto wykładam na foremkę o wymiarach 11cmx35cm, wyłożoną papierem do pieczenia. Piekę około 50 minut w temperaturze 170 stopni (do suchego patyczka).
2. Ciasto ciemne: Ciasto ciemne przygotuję tak samo jak ciasto jasne, tylko dodaję jeszcze kakao. Piekę 50 minut w temperaturze 170 stopni. 
3. Krem: Z mleka odlewam 150ml. Pozostałe mleko gotuję razem z cukrem waniliowym.  W odlanym mleku mieszam budynie. Masę wlewam na gotujące się mleko. Cały czas mieszając gotuję przez 2 minuty. Budyń studzę. Masło ucieram razem z cukrem pudrem na puszystą masę. Stopniowo dodaję zimny budyń. Na końcu wlewam likier. Dokładnie ucieram.
4. Upieczone ciasta wyjmuję z foremek i kroję na kromki o grubości 1cm. Jasną kromkę smaruję masą i sklejam z kromką ciemną. Ciemną znów smaruję masą i sklejam z kromką jasną. Tak postępuję, aż do wyczerpania składników. 
5. Polewa: Masło (margarynę), cukier, kakao i wodę przekładam do garnuszka i zagotowuję. Dokładnie mieszam, aby nie było grudek. Polewą polewam metrowca. Wierzch ciasta posypuję owocową posypką. Metrowca wstawiam na 2 godziny do lodówki. Ciasto kroję ukośnie. 




wtorek, 14 czerwca 2016

Wytrawne ciasteczka z migdałami

Po sukcesie Biało- Czerwonych w meczu z Irlandią Północną niecierpliwie czekamy na mecz Polaków z Niemcami. Dzisiaj mam dla Was przepis na kolejną przekąskę, którą można sobie podjadać podczas oglądania meczów piłkarskich. Ciasteczka są szybkie i łatwe do przygotowania. Polecam!!!


SKŁADNIKI:
1 szklanka mąki,
2/3 szklanki prażonych migdałów MAKAR,
2 żółtka,
100g masła,
2 łyżki śmietany 18%,
szczypta soli,
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia.

PRZYGOTOWANIE:
1. Migdały mielę. Mąkę przesiewam na stolnicę. Mieszam z mielonymi migdałami. Dodaję masło i wszystko razem siekam nożem. Następnie dodaję żółtka, śmietanę, sól oraz proszek do pieczenia. Zagniatam ciasto. Ciasto zawijam w folię spożywczą i wkładam na 30 minut do lodówki.
2. Ciasto cienko rozwałkowuję. Szklanką wykrawam w cieście krążki. Ciasteczka układam na blaszce. Nakłuwam widelcem. Piekę na złoty kolor w temperaturze 180 stopni.


Do przygotowania ciasteczek wykorzystałam prażone solone migdały, które otrzymałam do testowania od firmy MAKAR. Prażone migdały MAKAR to produkt dedykowany pod Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. W czasie Euro produkt ten można kupić w sieciach  sklepów: Tesco, Carrefour, Auchan, Piotr i Paweł oraz Polomarket.  Migdały MAKAR są idealną przekąską, którą można sobie podjadać podczas oglądania meczów. To również doskonały dodatek do wielu potraw. Każdy kto ich raz spróbuje, sięgnie po kolejne opakowanie. Polecam te produkt. 

Zachęcam do zakupów firmy MAKAR niezbędnych w każdej kuchni.




niedziela, 12 czerwca 2016

Knedle ziemniaczane z truskawkami i sosem śmietanowym

Zapraszam Was na pyszne knedle z truskawkami. To jedna z moich ulubionych potraw z owocami. Zawsze podaję je polane sosem śmietanowym, w tej wersji smakują mi najbardziej. Koniecznie musicie wypróbować ten przepis. 



SKŁADNIKI:
1/2 kg ziemniaków,
2 szklanki mąki,
1 jajko,
300g truskawek,
1/2 szklanki śmietany 18%,
1,5 łyżki cukru,
sól.

PRZYGOTOWANIE:
1. Ziemniaki obieram i gotuję do miękkości w osolonej wodzie. Ugotowane ziemniaki studzę, a następnie przeciskam przez praskę. 
2. Mąkę przesiewam na stolnicę. Dodaję ziemniaki oraz jajko. Zagniatam ciasto. Ciasto rozwałkowuję na grubość 4 mm. Ciasto kroję na kwadraty. Na każdy kawałek ciasta kładę truskawkę. Brzegi ciasta zlepiam razem i formuję kuleczki.
3. Knedle wrzucam do gotującej się, osolonej wody. Gotuję 7 minut od momentu wypłynięcia. Ugotowane knedle wykładam na talerz.
4. Śmietanę dokładnie mieszam z cukrem. Przygotowanym sosem polewam knedle. 

sobota, 11 czerwca 2016

Ciasto Arbuzowa Alabama

W sobotni poranek zapraszam na pyszne ciasto z musem arbuzowym i masą z kaszy manny. Ciasto doskonale sprawdzi się na każdej rodzinnej imprezie. Jego przygotowanie nie wymaga dużego nakładu pracy, a efekt końcowy jest znakomity. Do przygotowania masy użyłam pysznego Likieru Vanilla Dalkowski. 




SKŁADNIKI:
Biszkopt:
4 jajka
2/3 szklanki cukru,
1 i 1/3 szklanki mąki,
6 łyżek oleju,
2 łyżeczki proszku do pieczenia,
1 łyżka octu,
2 łyżki kakao,
Masa z kaszy manny:
1,5 szklanki mleka,
7 łyżek kaszy manny,
1 łyżka cukru waniliowego,
200g masła,
2 łyżki cukru pudru,
Mus arbuzowy:
1 kg miąższu z arbuza,
2 opakowania galaretki truskawkowej,
Dodatkowo:
1 tabliczka mlecznej czekolady,
kandyzowana papaja do dekoracji.

PRZYGOTOWANIE:
1. Biszkopt: Białka ubijam na sztywną pianę. Nie przerywając ubijania dodaję kolejno cukier, żółtka, olej, ocet oraz mąkę wymieszaną z kakao i proszkiem do pieczenia. Ciasto przelewam na blaszkę (wym. 24cmx24cm), wyłożoną papierem do pieczenia. Biszkopt piekę około 35 minut w temperaturze 180 stopni. Przestudzone ciasto przekrawam na dwa równe blaty.
2. Masa: Mleko gotuję razem z cukrem waniliowym. Na gotujące się mleko wsypuję kaszę mannę. Cały czas mieszając gotuję przez 4 minuty. Kaszkę odstawiam do przestudzenia. Masło razem z cukrem pudrem ucieram na puszystą masę. Stopniowo dodaję zimną kaszkę. Na końcu do masy wlewam likier. Całość ucieram na jednolitą masę.
3. Mus: Miąższ z arbuza kroję na mniejsze kawałki. Usuwam pestki. Owoc przekładam do wysokiego naczynia i miksuję blenderem na jednolity mus. Mus arbuzowy przelewam do garnka i doprowadzam do wrzenia. Wsypuję galaretki i dokładnie mieszam. Odstawiam do przestudzenia.
4. Na jeden blat biszkoptu wykładam połowę masy, wyrównuje. Na masę wykładam gęstniejący mus arbuzowy. Wyrównuję  i odstawiam do stężenia. Na stężony mus wykładam drugą część masy z kaszki, wyrównuję. Masę przykrywam drugim blatem biszkoptu. Czekoladę łamię na kostki i rozpuszczam nad kąpielą wodną. Płynną czekoladę rozsmarowuję na cieście. Wierzch ciasta posypuję kandyzowaną papają.





piątek, 10 czerwca 2016

Cytrusowy syrop z kwiatów czarnego bzu

Kwiaty czarnego bzu mają wiele właściwości leczniczych. To przede wszystkim doskonały lek na przeziębienie. Kwiaty czarnego bzu działają napotnie i antywirusowo, chronią drogi oddechowe i wzmacniają naszą odporność. Syrop z tych kwiatów to prawdziwy leczniczy eliksir, którego nie może zabraknąć w naszej spiżarni. Kwiaty czarnego bzu zbieramy w czerwcu. Z przepisu wyszło mi 7 słoiczków po 330ml. 



SKŁADNIKI:
50 sztuk kwiatów czarnego bzu (baldachów),
2 litry wody,
1 kilogram cukru,
2 cytryny,
2 pomarańcze.

PRZYGOTOWANIE:
1. Z kwiatów bzu odcinam łodygi. Kwiaty przekładam do dużego garnka. Do osobnego garnka wlewam wodę, wsypuję cukier oraz dodaję pokrojone w plasterki cytrusy. Całość gotuję około 5 minut. Gorącym syropem (razem z cytrusami) zalewam kwiaty bzu. Mieszam i studzę. Garnek przykrywam ściereczką i odstawiam na 36 godzin w chłodne miejsce.
2. Po tym czasie syrop przecedzam przez gazę lub gęste sitko. Syrop przelewam do słoiczków. Słoiczki zakręcam i pasteryzuję 15 minut. 

Pizza z szynką, pomidorem, ogórkiem kiszonym i orzechami nerkowca

Dzisiaj rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, specjalnie z tej okazji przygotowałam dla Was na pyszną pizzę. Taką pizzą możemy się zajadać podczas oglądania meczów. Udanego kibicowania !!!



SKŁADNIKI:
Ciasto: 
1,5 szklanki mąki,
20g drożdży,
1/2 szklanki wody,
0,5 łyżeczki cukru,
2,5 łyżki oliwy,
szczypta soli,
Dodatkowo:
3 łyżki przecieru pomidorowego,
2 cebule,
3 ogórki kiszone,
1 pomidor,
100g szynki.
50g prażonych orzechów nerkowca MAKAR,
50g sera żółtego,
sól,
pieprz,
oregno,
olej.

PRZYGOTOWANIE:
1. Ciasto: W letniej wodzie rozpuszczam świeże drożdże i cukier. Mąkę przesiewam do miski. Wlewam rozpuszczone drożdże. Dodaję oliwę i sól. Wyrabiam ciasto przez około 5 minut. Ciasto oprószam mąką, przykrywam ściereczką i odstawiam na 40 minut do wyrośnięcia. 
2. Pomidora i ogórki kroję w plasterki. Cebulę kroję w piórka i szklę na oleju. Szynkę kroję w kostkę. Ser żółty ścieram na tarce o dużych otworach.
3. Wyrośnięte ciasto wykładam na blaszkę wysmarowaną tłuszczem. Z ciasta formuję okrąg. Ciasto smaruję przecierem pomidorowym. Na cieście rozkładam podsmażoną cebulę, plasterki ogórka, pomidora i szynkę. Całość posypuję orzechami nerkowca, przyprawami i żółtym serem. Pizzę piekę około 25 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 stopni. Podaję obficie polaną ketchupem. 


Do przygotowania sałatki wykorzystałam prażone orzechy nerkowca, które otrzymałam do testowania od firmy MAKAR. Prażone orzechy nerkowca to produkt dedykowany pod Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. W czasie Euro produkt ten można będzie kupić w sieciach  sklepów: Tesco, Carrefour, Auchan, Piotr i Paweł oraz Polomarket.  Orzeszki MAKAR mogą być idealną przekąską, którą można będzie podjadać podczas oglądania meczów. To również doskonały dodatek do wielu potraw. Orzeszki są idealnie słone i chrupiące. Każdemu będą smakować. Polecam ten produkt.

Zachęcam do zakupów firmy MAKAR niezbędnych w każdej kuchni.




czwartek, 9 czerwca 2016

Nalewka truskawkowa

Przekonanie, że przygotowanie domowej nalewki jest trudne i czasochłonne jest mylnym przekonaniem. Domowe nalewki są aromatyczne, korzystnie wpływają na nasze zdrowie i są dumą domowej piwniczki. Robi się je bardzo łatwo. Z racji tego, że trwa sezon truskawkowy prezentuję przepis na nalewkę truskawkową, która smakuje kapitalnie. Koniecznie musicie ją przygotować. Z podanego przepisu otrzymujemy 1 litr pysznego trunku. 



SKŁADNIKI:
1/2 lita czystej wódki,
1 kg truskawek,
1/2 kg cukru.

PRZYGOTOWANIE:
1. Truskawki płuczę i obieram z szypułek. Owoce przekładam do dużego słoika. Truskawki zalewam wódką. Słoik zakręcam i odstawiam na 2 tygodnie w słoneczne miejsce.
2. Po dwóch tygodniach wódkę zlewam do butelki. Owoce zasypuję cukrem. Słoik znów zakręcam zakrętką i odstawiam na tydzień. Codziennie słoikiem lekko potrząsam, aby cukier lepiej się rozpuścił. 
3. Po tygodniu napój przecedzam i mieszam ze zlaną wcześniej wódką. Nalewkę filtruję i zalewam do butelek. Odstawiam na co najmniej 3 miesiące do piwniczki.  

środa, 8 czerwca 2016

Młode ziemniaki otulone boczkiem i cebulą

W środowe przedpołudnie prezentuję przepis pieczone ziemniaki zawinięte w boczek i cebulę. Ziemniaczki wybornie smakują za szklanką zimnego kefiru. Są doskonałe na szybki i łatwy do przygotowania obiad dla całej rodziny.



SKŁADNIKI:
10 sztuk średniej wielkości młodych ziemniaków,
10 plastrów boczku,
2 cebule,
2 łyżki oleju,
1 łyżeczka tymianku,
1 łyżeczka papryki słodkiej mielonej,
50g masła,
sól,
pieprz.

PRZYGOTOWANIE:
1. Młode ziemniaki szoruję, przekładam do garnka i gotuję na półtwardo w osolonej wodzie. Olej mieszam z tymiankiem, papryką mieloną oraz odrobiną soli i pieprzu. Marynatą smaruję przestudzone ziemniaki.
2. Cebulę obieram i kroję w piórka. Ziemniaki obkładam dookoła cebulą i zawijam w plastry boczku. Zawinięte ziemniaki układam w naczyniu żaroodpornym. Na wierzchu układam kawałki masła. Naczynie przykrywam. Ziemniaki piekę około 35 minut w temperaturze 180 stopni. Pięć minut przed końcem pieczenia odkrywam naczynie, aby boczek się zarumienił.  

niedziela, 5 czerwca 2016

Okoń pieczony z pomarańczami w migdałowej posypce

Dzisiaj polecam przepis na pysznego okonia pieczonego z pomarańczą i migdałami. Latem rybę można przygotować na grillu układając ją na aluminiowej tacce. Rybę w takiej postaci możecie przygotować, jako przekąskę i zjadać się nią podczas oglądania meczów piłkarskich na  Euro 2016. 



SKŁADNIKI:
2 świeże wypatroszone okonie,
1 pomarańcza,
100g prażonych migdałów MAKAR,
80g masła,
sól,
pieprz.

PRZYGOTOWANIE:
1. Ryby dokładnie oczyszczam z łusek, usuwam płatwy i oczy. Okonia oprószam z każdej strony solą i pieprzem. Pomarańczę kroję w półplasterki. Ryby nacinam na wierzchu. W każde nacięcie wkładam kawałki pomarańczy. Migdały siekam nożem. Połowę migdałów wkładam do środka ryb.
2. Ryby układam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Masło kroję na mniejsze kawałki i układam na rybach oraz wkładam do środka ryb. Okonie piekę około 40 minut w temperaturze 180 stopni. Dziesięć minut przed końcem pieczenia posypuję ryby pozostałymi migdałami. Okonie podaję z frytkami i surówką.


Do przygotowania ryby wykorzystałam prażone solone migdały, które otrzymałam do testowania od firmy MAKAR. Prażone migdały MAKAR to produkt dedykowany pod Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. W czasie Euro produkt ten można będzie kupić w sieciach  sklepów: Tesco, Carrefour, Auchan, Piotr i Paweł oraz Polomarket.  Migdały MAKAR mogą być idealną przekąską, którą można będzie podjadać podczas oglądania meczów. To również doskonały dodatek do wielu potraw. Każdy kto ich raz spróbuje, sięgnie po kolejne opakowanie. Polecam te produkt. 

Zachęcam do zakupów firmy MAKAR niezbędnych w każdej kuchni.


sobota, 4 czerwca 2016

Maziak z truskawkami

Truskawki to owoce mające wiele wartości odżywczych. Jedzenie tych owoców ma korzystny wpływ na nasze zdrowie i urodę. Teraz kiedy trwa sezon truskawkowy warto sięgnąć po te pyszne owoce. Możecie z nich przygotować smakowite ciasta, takie jak Maziak. 



SKŁADNIKI:
Ciasto ciemne:
6 żółtek,
2 całe jajka,
1/2 szklanki cukru,
4 łyżki mąki pszennej,
2 łyżki kakao,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
100 ml oleju,
Ciasto jasne:
6 białek,
1 kopiasta szklanka cukru,
1 szklanka mąki ziemniaczanej,
1 łyżka octu 10%,
100 ml oleju,
Masa budyniowa:
500 ml mleka,
2 opakowania budyniu waniliowego bez cukru,
2 opakowania cukru waniliowego,
2 łyżki cukru pudru,
200g masła,
Dodatkowo:
500g świeżych truskawek,
3 opakowania galaretki truskawkowej,

PRZYGOTOWANIE:
1. Ciasto ciemne: Żółtka, jajka oraz cukier razem ucieram na puszystą masę. Nie przerywając ucierania stopniowo dodaję do masy mąkę wymieszaną z kakao i proszkiem do pieczenia oraz olej.
2. Ciasto jasne: Białka ubijam na sztywno. Dodaję cukier i razem miksuję. Następnie do piany dodaję mąkę ziemniaczaną, ocet i olej.
3. Na blaszkę o wymiarach 35cmx22cm wyłożoną papierem do pieczenia nakładam naprzemiennie porcję ciemnego i jasnego ciasta. Ciasto mieszam widelcem. Piekę około 35 minut w temperaturze 180 stopni. Po przestudzeniu ciasto przekrawam na dwa równe blaty.
4. Masa: Z mleka odlewam 150ml. Pozostałe mleko gotuję razem z cukrem waniliowym. W odlanym mleku mieszam proszki budyniowe. Masę wlewam na gotujące się mleko. Cały czas mieszając gotuję 2 minuty. Ugotowany budyń odstawiam do przestudzenia. Masło razem z cukrem pudrem ucieram na puszystą masę. Do utartego masła stopniowo dodaję zimny budyń. Dokładnie ucieram. Masą przekładam upieczone ciasto.
5. Truskawki obieram z szypułek i przekrawam na pół. Owoce układam na wierzchu ciasta. Galaretki rozpuszczam w 3 szklankach wrzątku. Studzę. Tężejącą galaretką zalewam truskawki na cieście. Ciasto wstawiam na 2 godziny do lodówki.

piątek, 3 czerwca 2016

Spaghetti z letnimi warzywami w sosie śmietanowo- serowym

Na dzisiejszy obiad proponuję pyszny makaron z warzywami duszony w sosie śmietanowo- serowym. Potrawę warto przygotować szczególnie latem, kiedy mamy dostęp do świeżych warzyw i kiedy chcemy przygotować coś na "szybko", bo nie chce nam się długo stać przy garach. 



SKŁADNIKI:
250g makaronu spaghetti,
1 cukinia,
1 papryka czerwona,
100g pomidorków cherry,
1 cebula,
1 szklanka śmietany 30%,
50g sera żółtego,
4 łyżki oliwy,
oregano,
sól,
pieprz.

PRZYGOTOWANIE:
1. Makaron spaghetti gotuję al dente w osolonej wodzie.
2. Cukinię i paprykę kroję w paski. Cebulę kroję w kostkę. Ser żółty ścieram na tarce o małych otworach.
3. Na oliwie szklę cebulę. Do cebuli dodaję cukinię, paprykę i pomidorki cherry. Smażę około 10 minut. Warzywa zalewam śmietaną i dodaję żółty ser. Duszę około 3 minut. Dodaję ugotowany makaron spaghetti. Mieszam i duszę jeszcze przez 2 minuty. Potrawę doprawiam do smaku oregano, solą oraz pieprzem.